Vylepšený ruský vrtulník Ka-52M je novou érou „aligátorů“, dokáže se držet v bezpečí díky protitankovým střelám s dosahem 15 km

NÁZOR: Vrtulník Ka-52 patří mezi nejmodernější helikoptéry světa, ruské letectvo ale vylepšilo známý Alligator na verzi „M“, v níž vidí větší smysl.

Kamov Ka-52 Alligator i Zdroj fotografie: Fedor Leukhin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na začátku invaze na Ukrajinu se ruské ozbrojené síly spoléhaly mj. na bitevní vrtulníky, a hlavně pak na moderní Kamov Ka-52 Alligator. Ty se ovšem stávaly v prvních měsících celkem snadným cílem pro ukrajinskou protivzdušnou obranu, která jich také desítky zničila. Ruské letectvo se tomu však postupně přizpůsobovalo, až jimi začalo útočit z mnohem větší dálky. To jim zajišťuje relativně dobrou ochranu, ale naopak také omezuje jejich možnosti. Změnit to má však nová verze vrtulníku Ka-52M s vylepšenými schopnostmi.

Stroj modernizovaný podle zkušeností

Vrtulníky Ka-52 Alligator jsou derivátem strojů Kamov Ka-50, jejichž vývoj začal již za dob Sovětského svazu. Do výzbroje se ovšem dostávaly až od roku 2008, takže jde o relativně moderní helikoptéru. I na základě zkušeností ze Sýrie, kde stroje působily, navrhli konstruktéři jejich modernizaci, jíž si ruské letectvo objednalo v roce 2021. Do bojů na Ukrajině však byly takto upravené helikoptéry nasazeny až v poslední době, a postupně mají být na tuto variantu modernizovány všechny starší stroje (tedy pokud po válce nějaké zbydou).

Ruský pilot u vrtulníku Kamov Ka-52M iZdroj fotografie: Telegramový kanál Fighterbomber
Ruský pilot u vrtulníku Kamov Ka-52M

Hlavní úpravy spočívají v možností využívat ty nejmodernější zbraně. Vrtulník dostal novou elektrooptickou zaměřovací věž GOES-451M s termovizní a televizní kamerou, laserovým dálkoměrem a dalšími úpravami. Osádka také disponuje lepšími schopnostmi v nočních operacích, kdy dokáže detekovat nepřátelské cíle na vzdálenost 12 kilometrů, a přes den pak na 15 kilometrů, i když bezpečné rozpoznání je možné na kratší vzdálenost.

Ka-52M zničí tank až na 15 kilometrů

Velikou výhodu pro vrtulník představuje, že může používat ruskou protitankovou řízenou střelu LMUR. U staršího typu stroje byla hlavní protitankovou střelou 9K121 Vikhr, jejíž dosah byl 10 až 12 kilometrů. První zmíněná však zvládne zasahovat cíle až na 15 kilometrů. Na Ukrajině je již využily stroje Mil Mi-28NM Havoc, které s nimi útočily nejen na obrněnou techniku, ale i na sklady, velitelská stanoviště nebo pontonové mosty.

Ukrajinská Stugna-P sestřelila moderní ruský vrtulník Kamov Ka-52, jedná se o první případ zničení tohoto stroje protitankovou zbraní

Větší dostřel v kombinaci s novou zaměřovací věží znamená, že mohou vrtulníky pálit z delší vzdálenosti, čímž se drží mimo dosah velké části ukrajinské protivzdušné obrany, a jsou tedy mnohem obtížněji zničitelné, zatímco ony cíle zasahovat mohou. Navíc mají disponovat vylepšenou verzí systému ochrany L370-5 Vitebsk, díky čemuž je má být obtížnější zaměřit, a protiopatření Ka-62M mají být schopny mást účinněji střely mířící proti stroji. Zda to je pravda ukáže až praxe, i letoun Su-34 měl mít jakýsi ochranný štít, ale moc dobře nefunguje.

Testování vrtulníku Kamov Ka-52M

Jak hodnotíte novou verzi vrtulníku Ka-52?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články