Budoucí americká mezikontinentální balistická raketa LGM-35 Sentinel nejspíše bude horší než ruská RS-28 Sarmat

Současné americké mezikontinentální balistické rakety jsou již půl století staré, takže potřebují vyměnit. Náhrada však nejlepší na světě nejspíše nebude.

Ilustrace možné podoby LGM-35 Sentinel i Zdroj fotografie: Northrop Grumman
                   

V poměřování jaderné výzbroje hrají jednu z největších rolí mezikontinentální balistické rakety. Ty mohou zasahovat de facto všechna místa na Zemi a většinou nesou hned několik jaderných hlavic, z nichž může každá mířit na jiný cíl. Spojené státy americké jakožto jaderná velmoc s druhým nejvyšším počtem jaderných hlavic mají ale mezikontinentální rakety velmi staré. V příštích letech je proto vymění a jejich nosnou raketou se stane LGM-35 Sentinel.

Současné rakety jsou staré přes 50 let

USA mají v současnosti jediný typ mezikontinentální balistické rakety, a to LGM-30G Minuteman III. Afnwc uvádí, že byly uvedeny do provozu na začátku 70. let 20. století, a i když byly některé jejich komponenty vyměněny, většina technologií i infrastruktury je původní. Vzhledem k tomu, že země jako Rusko, Čína nebo Severní Korea vyvíjejí rakety nové a modernější, potřebují nový typ i Američané, aby za svými soupeři nezaostali.

Test části budoucí rakety LGM-35 Sentinel iZdroj fotografie: Northrop Grumman
Test části budoucí rakety LGM-35 Sentinel

Novou raketu LGM-35 Sentinel vyvíjí společnost Northrop Grumman, a zakázku získala od ministerstva obrany již v roce 2020. Firma ve své tiskové zprávě uvádí, že se jí již podařilo dokončit testy několika klíčových prvků rakety, což má být důležité pro budoucí vývoj a konstrukci. První nosič by tak měl vstoupit do služby v roce 2029 a ve výzbroji zůstat minimálně do roku 2075. V současné fázi je počítáno s výrobou 400 raket, a Forbes uvádí, že bude zároveň modernizováno 450 zpevněných sil, 20 středisek řízení startu a spojení mezi nimi.

LGM-35 Sentinel možná doletí 15 000 km

Parametry nové americké balistické rakety ještě nejsou známé. Airforce-Technology však uvádí, že má být její dolet vyšší než 5 500 km, ale vzhledem k tomu, že Minuteman III má dolet 14 tisíc km a rakety jiných mocností i vyšší, lze očekávat, že se dosah může pohybovat kolem 15 tisíc km. Měřítkem se může stát třeba nejmodernější ruská mezikontinentální balistická raketa RS-28 Sarmat, která má dolet 18 tisíc km a může tak létat i přes jižní pól.

Raketa R-36M2 Vojvoda známé jako SS-18 Mod 5 Satan

Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát

LGM-35 Sentinel my měla nést vyvíjené hlavice W87-1, jejichž síla má být 475 kilotun, uvádí Wikipedia. Ale není jasné, o jaký počet se bude jednat. Kupříkladu zmíněná ruská raketa může nést 15 větších jaderných hlavic, takže lze předpokládat, že Američané nebudou chtít zaostávat. Navíc je pravděpodobné, že se LGM-35 Sentinel stane v budoucnu i nosičem hypersonických kluzáků s jadernou hlavicí, které jsou určeny k tomu, aby prorážely protiraketovou obranu. Obdobu jménem Avangard již má mít třeba Rusko.

Budoucí raketa LGM-35 Sentinel

Jak nutně USA potřebují vyměnit své balistické rakety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články