XQ-67 by mohl americkému letectvu přinést naprostou dominanci. Navíc stojí jenom 1/4 ceny F-35, které může sekundovat

Dozajista to přepíše vzdušné souboje, neboť vyslat na misi vyspělý dron je mnohem levnější, než kdyby ji podnikal pilotovaný letoun.

Ilustrace Collaborative combat aircraft z XQ-67 i Zdroj fotografie: General Atomic
                   

Letečtí stratégové vidí budoucnost vojenského letectva ve velmi úzké spolupráci vyspělých bojových letounů s lidskými piloty, které budou doprovázet sofistikované drony. Teorie je taková, že by pilot letadla posílal drony napřed, a díky vyspělým detekčním přístrojům by mohly sloužit jako průzkumníci, ale stejně tak nést moderní zbraně, aby tak mohly bojovat s jinými letouny a drony, případně útočit na pozemní nebo námořní cíle. Základem takového dronu by se v americkém letectvu mohl stát stroj označovaný jako XQ-67.

XQ-67 je stealth a počítá s ním letectvo

O dronu XQ-67 zatím není příliš mnoho informací, a lze vycházet jenom z fotografií a zpráv poskytnutých výrobcem General Atomics. Podle nich se jedná o dron zhruba odpovídající velikosti menšího bojového letounu, a díky svému tvaru bude nejspíše disponovat schopností stealth. Jeho přesné rozměry, rychlost ani dostup známé nejsou; jedná se navíc teprve o prototyp, uvádí Wikipedia, který poprvé vzlétl v únoru 2024.

První let dronu XQ-67A iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
První let dronu XQ-67A

Americké letectvo již vybralo dron do svého programu Collaborative Combat Aircraft, jehož cílem je zkonstruovat dron nebo rodinu dronů pro spolupráci s bojovými letadly. General Atomics ve své zprávě uvádí, že je cílem vyvinout levné, modulární a bezpilotní letadlo vybavené pokročilými senzory nebo zbraněmi, které bude operovat v týmech spolupracujících s novou generací bojových letadel. Program je ale na začátku a ještě bude třeba mnoha testů.

XQ-67 bude létat po boku F-35 nebo B-21

Očekává se, že by dron XQ-67 zpočátku spolupracoval hlavně s letouny Lockheed Martin F-35 Lightning II, ale pravděpodobně by mohl doprovázet v roli ochránce také bombardéry Northrop Grumman B-21 Raider. Twz uvádí, že byl dron byl levnější než například letoun F-35, protože by stál 480 až 645 milionů korun. To sice není nízká částka a svědčí o tom, že dron bude mít řadu vyspělých technologií a schopností, ale jde zhruba o čtvrtinu toho, co stojí F-35. Letectvo by tak mohlo mít těchto strojů stovky, a možná až tisíce.

XQ-58 Valkyrie

Kratos XQ-58 Valkyrie je nejvýkonnější bezpilotní letoun světa, který může sekundovat F-35. Jeho cenovka ale překvapí, je „nízká“

Vyspělé drony doprovázející bojové letouny v budoucnu dozajista změní taktiku letecké války. Ostatně převezmou od pilotovaných letadel mnoho úkolů, čímž značně sníží riziko ztráty cenných vycvičených pilotů i drahých moderních letadel. A stejně tak bude mnohem snazší je nahradit. Lze předpokládat, že letectvo se schopnějšími a vyspělejšími drony bude právě tou silou, která bude ve vzduchu dominovat nad ostatními.

Dron XQ-67A

Kdy očekáváte, že začnou vyspělé drony doprovázet bojová letadla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články