Jak bylo vypleněno ruské prezidentské letadlo soudného dne, někdo při údržbě ukradl radiostanice

Ruské ozbrojené síly jsou známé šlendriánem, korupcí a snahou si přivydělat prodejem materiálu. Že se to týká i opravdu tajných oblastí, to je velmi vážný problém.

i Zdroj fotografie: Uživatel Shizhao / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kdyby začala jaderná válka, část ruského velení bude koordinovat činnost vojsk, letectva a námořnictva ve vzduchu ze speciálních velitelských letadel Il-80. Ta jsou ve výzbroji ruských ozbrojených sil celkem čtyři a jsou upravena tak, aby mohla sloužit ve vzduchu i během jaderného konfliktu. Podobnými stroji disponují i Spojené státy. Zarážející je ale případ krádeže, který se na jednom z těchto ruských letadel udál během údržby v roce 2020.

Do tajného stroje se někdo vloupal

Podle dostupných informací se jedno z velitelských letadel nacházelo ve vědeckotechnickém komplexu Taganrog Aviation G. M. Beriev. Zde chtěli technici provést komplexní údržbu podvozkového systému. Když letadlo přebírali, bylo vše v pořádku. Vstupy měly být zabezpečeny, nacházely se na nich i plomby. V prosinci však bezpečnostní pracovníci zjistili, že vstup do letadla někdo násilně otevřel. Zavolali policii a vyšetřovací orgány začaly konat.

Zjistily, že v letadle, jehož prostory by měly být maximálním způsobem zabezpečeny, chybí 39 bloků radiostanic a další vybavení. V letadle se našly otisky prstů a bot. Jestli byl někdo někdy kvůli této krádeži obviněn a co se s ukradenými díly stalo, to ruská strana nikdy nesdělila. Později pouze představitelé armády konstatovali, že odcizené díly neměly žádnou strategickou hodnotu, a tak se bezpečnost Ruska nenarušila.

Návrh letadel z doby Sovětského svazu

Obecně platí, že zařízení jako letadla Il-80 by měla být přísně střeženou částí jakýchkoli ozbrojených sil. Ne nadarmo se jim říká letouny soudného dne, protože by měly ruskému velení umožnit velet i v případě jaderného konfliktu, i kdyby byla jiná velitelská centra zničena. Rusko má dnes ve službě čtyři tyto stroje. Začaly vznikat v 80. letech, ještě za Sovětského svazu, ale do služby vstoupily až v roce 1992, tedy po rozpadu SSSR. K dnešnímu dni je Rusko údajně mělo minimálně jednou modernizovat a prodloužit tak jejich morální i technickou životnost.

Letoun je postaven na bázi civilního dopravního letadla Il-86, ale v mnoha ohledech se odlišuje. Například v prostoru pro pasažéry nejsou žádná okna, což má zvyšovat ochranu proti EMP pulsům z jaderného výbuchu. Od prostoru posádky je pracovní prostor velitelství oddělen speciální přepážkou. Všechny elektronické přístroje, spojovací systémy, senzory a ostatní obdobné vybavení má být co nejvíce stíněné, maximálně se využívá analogová technika, která právě v případě EMP vykazuje vysokou odolnost a funkčnost. Stroj je vybaven mnoha anténami a satelitní komunikací.

Letoun je 59,5 metru dlouhý a rozpětí křídel má 48,1 metru. Dokáže vystoupat do výšky 11 kilometrů a jeho maximální rychlost dosahuje 970 kilometrů v hodině. Dolet má být 3 500 kilometrů, což je dnes relativně malá hodnota. Ale stroj může tankovat za letu a předpokládá se, že v případě nasazení by byl ve vzduchu dlouhé hodiny. Každopádně Il-80 i přes modernizace zastarávají a Rusko je chce nahradit. Mělo by se jednat o stroje postavené na bázi letadla Il-96-400M. Kdy však bude nástupce hotový, to není jasné.

Zdroj: TechInsider

Jak je možné, že se z tajného letounu ztratí desítky vysílaček?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Šťáva z kysaného zelí je pro tělo ultimátní zázrak. Mimo jiné podporuje hubnutí a ocení ji také diabetici
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu