Video: fascinující zpomalené záběry manévrování letounu F-22 Raptor

Letoun F-22 je doslova legendou a stále nepřestává překvapovat. Jeho manévrovatelnost dokáže na světě překonat jenom málo letadel.

F-22 Raptor za letu i Zdroj fotografie: Frank Kovalchek / Creative Commons / CC BY
                   

Letoun Lockheed Martin F-22 Raptor byl prvním letounem 5. generace na světě, a tedy i tím nejstarším svého druhu. I přesto je dodnes považován za nejlepší stíhačku na obloze, a nejspíše tomu tak bude až do příchodu letadel 6. generace, tedy ještě nejméně 10 let. Postaven byl pro vybojování vzdušné nadvlády a jedním z předpokladů k dobrému plnění této úlohy byla skvělá manévrovatelnost – a ta jeho je z nejlepších na světě.

F-22 zvládne až neuvěřitelné manévry

O tom, co vše letoun F-22 Raptor dokáže, se může každý přesvědčit na videu pod článkem. Jsou na něm zpomalené záběry z manévrování, což dokonale prozrazuje všechny schopnosti stroje. Letadlo nejprve díky síle motorů stoupá kolmo vzhůru, poté se převrátí na záda a zamíří naopak přímo kolmo dolů. Pilot ale střemhlavý let ladně vybere a pokračuje vodorovně, a nakonec udělá ještě několik dalších manévrů.

Letoun F-22 Raptor v přízemním letu iZdroj fotografie: Robert Sullivan / Public Domain
Letoun F-22 Raptor v přízemním letu

Twz uvádí, že skvělá manévrovatelnost F-22 je dána hned několika faktory konstrukce. Tím prvním je síla motorů, které mají v poměru k hmotnosti velice dobrý tah, což je velmi důležité. Druhým důvodem jsou trysky motoru, které jsou vektorovatelné ve dvou směrech – díky tomu lze provádět i velmi prudké manévry. Například ruský letoun Suchoj-Su-35 Flanker-E má trysky vektorovatelné ve třech směrech, takže je jeho manévrovatelnost ještě o něco lepší, ale v žádném případě to neznamená, že by byl oproti F-22 lepší v boji.

F-22 Raptor je vzácný, ale důležitý

Letoun F-22 vstoupil do služby v americkém letectvu v roce 2005 a lze ho tedy označit za relativně starší konstrukce. Ale přesto ho odborníci považují za jedinečný a nejsilnější na světě. NationalInterest uvádí, že byl vyroben jenom v počtu 186 kusů, a do výzbroje se údajně dostalo kolem 130 z nich, a asi jenom stovka jich je provozuschopná. F-22 je pro americké letectvo nepostradatelný, jelikož v případě nějakého konfliktu, třeba s Čínou, by bylo jeho úlohou udržet oblohu čistou a umožnit operace dalším americkým silám.

Formace letounů Chendu J-20

Dnes konkuruje F-35 i F-22, i když nad nimi nedominuje. Ovšem geneze čínského letounu Chengdu J-20 5. generace možná překvapí

Americké letectvo, námořnictvo a námořní pěchota mají sice i další druhy letounů, ale ty svými schopnostmi ve vzdušném boji kvalit F-22 nedosahují. Neznamená to, že by byly zbytečné, ale měly by jiné úlohy. Například další stroj 5. generace, Lockheed Martin F-35 Lightning, je sice schopen stíhacího boje, ale je to spíše víceúčelové letadlo určené k útokům na pozemní cíle, průzkumu a dalším úlohám. EurAsianTimes uvádí, že to v žádném případě neznamená nemožnost F-35 účastnit se vzdušných bojů, jenom jiným stylem.

Zpomalené manévry F-22

Co si myslíte o kvalitách letadel F-22 Raptor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články