Názor: „do svidaniya“, Admiral Kuzněcov; mohutná ruská letadlová loď může jít pro svůj stav ke dnu, země ji přesto nikdy nevyřadí

Rusko provozuje pouze jedinou letadlovou loď, která se v praxi ukázala jako ne zrovna dobrá. Změnit to měla velká modernizace, spíše to ale vypadá na začátek konce.

Ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko má ve své námořní flotile jedinou letadlovou loď Admiral Kuzněcov, ale již přes 5 let ji nemůže využívat, protože prochází zásadní rekonstrukcí. Ta už měla být přitom dle původních plánů hotová, ale po sérii nehod dochází k průtahům. Ve službě by tak mohla být až v roce 2024 nebo 2025, ale i zprávy z ruských médií naznačují, že se tak stát nemusí, protože ani přes onu rekonstrukci a modernizaci není plavidlo v pořádku.

Nehoda jeřábu a požár

Admiral Kuzněcov byl na vodu spuštěn v roce 1985, tedy ještě za dob Sovětského svazu, a Rusko si ho nakonec nechalo jako jedinou letadlovou loď ve své flotile. Další již nestavělo z důvodu vysokých finančních nákladů, ale také proto, že k tomu nemá dostatečně veliké loděnice. V roce 2016 bylo plavidlo vysláno k Sýrii, kde se příliš nevytáhlo, a poté padlo rozhodnutí ho opravit. Jenomže v roce 2018 spadl na palubu obří jeřáb a další rok vypukl na lodi požár.

Na začátku roku 2023 byl Admiral Kuzněcov vytažen z plovoucího suchého doku a vypadalo to, že opravy značně pokročily. Mnohé zprávy ovšem naznačují, že ani po generálce není v dobrém stavu. Narušena je údajně jeho kovová konstrukce, na mnoha místech je prý doslova prožraná rzí. Někteří technici podílející se na opravách dokonce tvrdí, že je situace vážná a letadlové lodi hrozí, že by se mohla při plavbě na moři převrátit a potopit.

Letadlová loď znamená prestiž

Rusko nikdy nepřiznalo, že by měl Admiral Kuzněcov nějaké vážné problémy, a oficiálně se má v roce 2024 nebo 2025 vrátit do služby. Loď bude muset nejdříve pochopitelně projít řadou zkoušek, aby se ověřilo, nakolik je provozuschopná. Lze však jenom obtížné odhadovat, jak dopadnou – oprava lodě už nicméně stála velké množství peněz a námořnictvo si nemůže dovolit ji z prestižních důvodů vyřadit. Je tedy otázkou, jak nakonec admiralita rozhodne a v jakém rozsahu budou závady řešeny; jiné flotily by už asi loď vyřadily.

Letadlová loď Queen Elizabeth Velké Británie

Historicky největší letadlová loď Velké Británie, Queen Elizabeth, patří mezi nejsilnější na světě, na americké ale hodně ztrácí

Oproti námořnictvům s velkými letadlovými loděmi, jakým je americké a v budoucnu i čínské, je ruská námořní letecká síla směšná. Admiral Kuzněcov uveze na palubě uveze jenom 24 letadel a 6 vrtulníků, kdežto na velkých amerických lodích je až stovka strojů. Plavidlo má dokonce konvenční pohon a je tedy odkázáno na pomoc tankerů. Admiral Kuzněcov má sesterskou loď, která připadla Ukrajině, a ta ji prodala do Číny – dnes se plaví pod její vlajkou jako Liaoning.

Má ruská „letadlovka“ na návrat do služby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články