Americká loď u Izraele útočit téměř jistě nebude, ale možná osvobodí své občany zajaté Hamásem; ostatním pak ukazuje „stopku“

NÁZOR: Moderní letadlová loď u břehu pásma Gazy je jednoznačný signál, že pašovat zbraně teroristům je riskantní. Svůj úkol ale mohou dostat i komanda.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford i Zdroj fotografie: Námořnictvo USA
                   

Jestliže Spojené státy potřebují někde prosadit své zájmy, mají možnost vyslat do oblasti svaz, v jehož čele pluje velká letadlová loď s jaderným pohonem. Takový svaz disponuje desítkami letadel a vrtulníků, a může být i základnou pro pozemní síly. Velmi dobrým příkladem nasazení takového svazu v zájmové oblasti je letadlová loď USS Gerald R. Ford vyslaná ke břehům pásma Gazy okamžitě po útoku teroristů z Hamásu na Izrael.

USA nezaútočí, ale zúčastnit se mohou

Ačkoliv jsou mnozí z veřejnosti názoru, že by taková letadlová loď mohla vše vyřešit, samotné násilí přivodí pouze další násilí. Nejde totiž pouze o pásmo Gazy, potažmo tamní radikální hnutí Hamás, ale také o další arabské organizace, které jsou ochotné se do bojů zapojit. Nehledě na to, že jsou v oblasti civilisté, z nichž mnozí vinu na svých bedrech nenesou. Letadlová loď USS Gerald R. Ford ve východní části Středozemního moře je tak podle AP News především signál pro všechny, kdo by se teroristům z Hamásu pokoušeli pomoci.

A to například dodávkami zbraní, ačkoliv omezena byla i dodávka potravin a vody. Lodě svazu, případně letouny, se mohou podílet na monitorování pohybu plavidel mířících do Gazy a bránit tak pašování čehokoliv nebezpečného. Je však velmi nepravděpodobné, že by se letadla z paluby nosiče účastnila útoku na hnutí Hamás, Američané se pravděpodobně do sporu Izraelců a Palestinců z mnoha důvodů aktivně plést nechtějí.

Letoun F/A-18 Super Hornet nad palubou letadlové lodi USS Gerald R. Ford iZdroj fotografie: Námořnictvo USA
Letoun F/A-18 Super Hornet nad palubou letadlové lodi USS Gerald R. Ford

Na druhou stranu je možné, že se speciální jednotky, pro něž mohou být letadlové lodě základnou, pokusí osvobodit americké občany, které Hamás rovněž zajal. Izrael jinak disponuje špičkovými speciálními jednotkami, ale vzhledem k počtu rukojmí jich nemusí být dostatek. Například členové Navy SEALs by tedy mohli být vítanou posilou. Osvobození amerických rukojmí by přitom nemuselo být vnímáno jako vstup USA do konfliktu, ačkoliv tyto arabské organizace si rády vykládají věci po svém a ke konfliktu jim stačí i malá záminka.

Nejmodernější nosič na světě

USS Gerald R. Ford je nejmodernější a nejsilnější letadlová loď na světě v aktivní službě, a je rovněž základem nové třídy amerických letadlových lodí. Její délka činí 333 metrů a výtlak má 100 000 tun, na její palubě pak slouží osádka více než 4 500 námořníků a dalšího personálu. Díky jadernému pohnu vydrží na moři téměř neomezenou dobu, potažmo jsou limitující zejména zásoby a případně údržba. Pohybovat se dokáže rychlostí přes 30 uzlů.

Podle Naval Technology může nést až 90 letadel a vrtulníků včetně bitevních, např. Boeing F/A-18E/F Super Hornet a Lockheed Martin F-35C Lightning II, ale i helikoptér Sikorsky SH-60 Seahawk. Díky novým elektromagnetickým katapultům mohou letadla z paluby této letadlové lodě startovat v mnohem vyšších počtech, než je tomu u starších plavidel. Kromě toho doprovází letadlovou loď i raketový křižník třídy Ticonderoga a několik torpédoborců třídy Arleigh Burke, jejichž posádky by se mohly podílet na blokádě Gazy a kontrole lodí.

Prezentace letadlové lodě USS Gerald R. Ford

Jak nejlépe by měli Američané využít svou loď USS Gerald R. Ford u Izraele?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články