Významná revoluce, zaminovat moře proti ponorkám nebo lodím už moc nepomůže, vmžiku ho vyčistí americký zabiják min Barracuda

Zneškodnit miny nakladené v moři je velice obtížná a zdlouhavá operace, ale v Americe vyvíjená metoda ji může výrazně zrychlit a zjednodušit.

Sonarový systém AN/AQS-20C i Zdroj fotografie: Raytheon
                   

Námořní miny jsou velice záludné zbraně schopné účinně zablokovat nějakou část moře, odepřít do ní hladinovým plavidlům i ponorkám přistup, nebo je třeba uvěznit v přístavech. Existuje řada metod, jak je odhalovat a zneškodňovat, ale jde o velice náročnou, nebezpečnou a pomalou činnost. Ve směru likvidace min by však mohly v budoucnu významně přispět podvodní drony, a mezi nimi i americký Barracuda.

Odhalenou minu zneškodní sebedestrukcí

Myšlenka systému Barracuda vyvíjeného společností Raytheon je využít k likvidaci různých min poloautonomní sebevražedný dron. Jeho nasazení by práci zrychlilo, a protože by mina byla zneškodněna výbuchem, odpadlo by i riziko možné ztráty lidských životů při nějaké nehodě. Společnost ve své tiskové zprávě vysvětluje, že ba mina byla zlikvidována velice krátce po odhalení, zatímco dnes je potřeba nejprve zjistit, o jaký typ miny se jedná, poté ji analyzovat, a až následně lze přistoupit k jejímu zneškodnění.

Zneškodněná námořní mina iZdroj fotografie: Eileen Sandá / Creative Commons / CC BY-SA
Zneškodněná námořní mina

Dron Barracuda by měl mít válcovitý tvar, být 12 kilogramů těžký a 1,22 metru dlouhý, uvádí Defence-Blog. Jeho pohon zajišťuje čtveřice vodních trysek, takže lze předpokládat, že bude moci velmi dobře manévrovat. V přídi má zabudovaný sonar a kameru, s jejichž pomocí se může k mině přiblížit a případně ji identifikovat. S obsluhou bude Barracuda spojen pomocí akustické komunikační bóje. V konečné fázi exploduje, čímž minu zničí, i když samotné odpalovací zařízení ještě nemá námořnictvo hotové.

Miny by hledal pokročilý sonar

Barracuda nebude pracovat sám, ale bude propojen s taženým sonarovým systémem AN/AQS-20C, uvádí TheDefensePost. V okamžiku, kdy sonar identifikuje minu, Barracuda se k ní vydá. A protože by se mělo jednat o poloautonomní dron, lze předpokládat, že by lidská obsluha do operace zasahovala hlavně v konečné fázi, kdy bude dron u miny. Raytheon ve své zprávě uvádí, že se sonarový systém skládá ze 4 různých sonarů a disponuje pokročilým automatickým rozpoznáváním cíle i v nepřehledných podmínkách.

XQ-58 Valkyrie

Kratos XQ-58 Valkyrie je nejvýkonnější bezpilotní letoun světa, který může sekundovat F-35. Jeho cenovka ale překvapí, je „nízká“

Sonar by měl být v budoucnu na plavidlech littoral combat ship, ale nasadit lze i z vrtulníků, různých lodí a nafukovacích člunů s pevným trupem. Lze předpokládat, že by loď s tímto sonarovým systémem disponovala větší zásobou dronů Barracuda, a v okamžiku, kdy by sonar rozpoznal minu, jeden dron by se k ní vydal, aby ji zneškodnil. Plavidlo by poté mohlo pokračovat v prohledávání oblasti a ne se zabývat minou, neboť by ji už měl na starosti dron. V této oblasti lze tedy hovořit o jisté revoluci, která čištění vod výrazně zrychlí.

Likvidace miny za pomoci dronu Barracuda

Znáte jiný účinný způsob čištění moře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články