Jaderná ponorka Suffren potvrzuje, že je Francie právem jadernou ponorkovou velmocí: je extrémně tichá a vražedná i na 1 000 km

NÁZOR: Francouzské ponorky třídy Suffren mohu nejenom lovit jiná plavidla, ale také odpalovat řízené střely a podnikat speciální akce s komandem.

Americká ponorka USS Ohio i Zdroj fotografie: Public Domain (foto ilustrační, jde o ponorku USS Ohio)
                   

Jednou z nedoceňovaných ponorkových velmocí světa je Francie, jejíž námořnictvo disponuje i ponorkovou flotilou s jaderným pohonem. Tato evropská země má jak plavidla vyzbrojená balistickými raketami, tak útočná. Dlouhá léta přitom působily jako útočné ponorky třídy Rubis, ale postupně je nahradí plavidla z programu Barracuda. První z nich jménem Suffren, po níž je označovaná i celá třída, je plně provozuschopná od léta 2022.

Ponorka měla být velmi tichá

S plánem na nové jaderné útočné ponorky přišlo francouzské námořnictvo v druhé polovině 90. let 20. století. Chtělo tehdy plavidla, která by se vyrovnala moderním lodím jiných námořnictev a byla použitelná nejen k lovu nepřátelských ponorek a lodí, ale zároveň by mohla útočit na pozemní cíle a provádět speciální operace včetně vyloďování komand. K tomu měla být velice tichá, což se i povedlo – Suffren je asi 10krát méně hlučná než ponorky třídy Rubis. Její stavba začala v roce 2007 a celkem bude mít Francie 6 ponorek této třídy.

Francouzská houfnice CAESAR

„Houfnice CAESAR se rychle rozpadají a nejsou vhodné pro vojenské akce na Ukrajině,“ myslí si francouzský ex-výsadkář Xavier Moreau

Nový typ francouzských ponorek je relativně malý, pod hladinou má výtlak jen 5 300 tun, což je polovina než třeba oproti americkým útočným ponorkám třídy Virginia. Plavidlo je 99,5 metrů dlouhé a na jeho palubě slouží posádka složená z 60 námořníků. Může být relativně nepočetná, protože je řada procesů na ponorce automatizovaných. Pod hladinou má být schopna dosahovat rychlosti vyšší než 25 uzlů a ponoří se do hloubky minimálně 350 metrů.

Suffren může používat více typů zbraní

K útokům na jiná plavidla je Suffren vyzbrojena 4 torpédomety, z nichž může odpalovat těžká torpéda F21 Artemis s dosahem větším než 50 kilometrů, případně protilodní střely Exocet SM39, a stejně tak může pokládat miny. Zároveň ale slouží její torpédomety i k odpalování střel MdCN, což jsou upravené řízené střely SCALP / Storm Shadow pro útoky na pozemní cíle s dosahem kolem 1 000 kilometrů. Celkem je na palubě 20 kusů kombinací torpéd a střel. Plavidlo má také disponovat výkonnými systémy pro detekci jiných lodí a ponorek.

Francouzské námořnictvo počítá s ponorkami třídy Suffren také při speciálních operacích, protože disponují dokem pro vylodění až 15členného komanda pod hladinou, a také pro ně vozí speciální plavidlo PSM3G. Podle dostupných informací ale tato schopnost vylodění zatím není plně integrována a prochází testováním, ale údajně je jednou z priorit. Francie také vyvinula variantu ponorky s nejaderným pohonem, kterou si původně objednala Austrálie, ale nakonec dala přednost americkým jaderným ponorkám.

Ponorka třídy Suffren

Proč asi Francie staví relativně malé útočné ponorky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články