„Houfnice CAESAR se rychle rozpadají a nejsou vhodné pro vojenské akce na Ukrajině,“ myslí si francouzský ex-výsadkář Xavier Moreau

Francouzské houfnice CAESAR patří všeobecně k nejlepším na světě, ale jelikož se v praxi potýkaly s určitými problémy, označil je francouzský proruský aktivista za „šrot“.

Francouzská houfnice CAESAR i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Ukrajina je v současné době zemí s druhým největším počtem francouzských samohybných houfnic Caesar, a tento stav bude zřejmě trvat do doby, než dostane ty své česká armáda. Houfnice přitom „žlutomodrá“ země dostala nejenom z Francie, ale také třeba z Dánska – ty jsou dokonce umístěné na stejném tatrováckém podvozku, jaký budou mít i stroje objednané AČR. A jak se opakovaně ukazuje, na frontě mají úspěch. Francouzský proruský aktivista Xavier Moreau však přišel s tvrzením, že jsou houfnice pro boj na Ukrajině „nevhodné“.

Pro houfnice měla Ukrajina špatnou munici

Vyjádření zmíněného aktivisty, který je také bývalým výsadkářem, přinesla ruská média; ten přitom uvádí, že se francouzské houfnice v bojích na Ukrajině doslova rozpadají, a že se pro takový typ boje nehodí. Údajně je navíc ani nelze opravit. Za vším je prý jejich neúměrné zatížení a užívání nevhodná munice. Francie podle něj tu správnou Ukrajině nedodala, protože je moc drahá, a Ukrajinci tak musí používat levnější a nevhodnou.

Tři ukrajinské houfnice CAESAR iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Tři ukrajinské houfnice CAESAR

Nutno přiznat, že podle zpráv z Ukrajiny houfnice CAESAR opravdu problémy s municí měly. Nikoliv však takové, že by se kvůli nim rozpadaly. Jejich vyspělý systém řízení palby podle všeho nedokázal některé typy munice identifikovat, načež se zasekl. Zprávy o takovém problému ale nejsou v posledních měsících známy – nejspíše proto, že Francie spolu s Austrálií na konci ledna 2023 oznámily, že budou Ukrajině dodávat dělostřeleckou munici určenou právě pro houfnice CAESAR. Tu si – na rozdíl od levnějších alternativ – Ukrajina opakovaně pochvaluje.

Moreau je známý proruskými postoji

Velikou otázkou je, zda lze vyjádření bývalého výsadkáře brát relevantně, protože jde sice o bývalého vojáka, ale zároveň také o člověka s francouzským a ruským občanstvím. Jako takzvaný „nezávislý pozorovatel“ se účastnil i referend na okupovaných územích, na nichž tamní obyvatelé hlasovali o připojení k Rusku; před několika lety také otevřel konzulát neuznávané Doněcké republiky v Marseille. A má dokonce vlastní pořad v ruské státní televizi RT.

V jednom má ale pravdu, osádky houfnic CAESAR nejsou při střelbě chráněny proti protibaterijní palbě, neboť se pohybují venku. Jejich dělo ráže 155 milimetrů umí přitom zasahovat cíle na vzdálenost 40 km, takže se drží dále od fronty. Ukrajinci také využívají taktiku, při níž rychle vystřelí několik ran, a záhy se s dělem na podvozku nákladního automobilu se rychle přesunou. Jejich zkušenosti by v budoucnu mohli využít čeští vojáci, mají jich objednáno 62 kusů.

Ukrajinci používají CAESAR k ničení ruských cílů

Co si myslíte o houfnicích CAESAR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články