Střely Hydra 70 s naváděním a novou hlavicí. Levná možnost pro budoucí české vrtulníky na ničení obrněné techniky

Mnohé západní vrtulníky a letadla používají levné neřízené rakety Hydra 70. Ty však lze upravit na řízené a ještě osadit velmi účinnou hlavicí.

i Zdroj fotografie: Uživatel Dammit / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Budoucí české vojenské bojové vrtulníky Viper a primárně transportní Venom by v budoucnu měly dostat levnou šanci, jak se vypořádat s obrněnými vozidly nepřítele. Nebudou k tomu muset plýtvat drahými protitankovými střelami, jakými jsou například Hellfire. Úpravy levné neřízené střely Hydra 70, které na nich provádí společnosti BAE General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, totiž zásadně mění pravidla boje proti obrněné technice.

Neřízená střela na použití v salvě

Hydra 70 je běžná neřízená raketa, kterou západní vrtulníky i bojová letadla používají k útokům na pozemní cíle. Standardní střela i s hlavicí a motorem váží kolem 20 kilogramů, má zhruba 6 kilogramů těžkou explozivní hlavici. I když existuje více verzí. Efektivní dostřel činí kolem 8 kilometrů. Bitevní helikoptéry Viper je odpalují většinou v salvě z 19ranného raketometu. Jsou velmi účinné proti živé síle a používají se plošně.

Ovšem proti obrněnému cíli je situace jiná. Prvním problémem je ho zasáhnout, druhým potom proniknout jeho pancířem. S přesností si nakonec poradila BAE, jež na rakety vyvinula konverzní naváděcí sadu APKWS. Ta z ní udělá střelu s laserovým naváděním omezenou jen doletem motoru Hydra 70. Naváděcí sada, která stojí kolem 20 tisíc dolarů (480 tisíc korun), se umístí mezi motor a střed střely, a tak z ní učiní střelu přesně naváděnou. To umožňuje přesně zasáhnout cíl jedinou ranou a eliminovat vedlejší škody.

Ale takováto úprava by samozřejmě nezajistila zničení obrněné techniky, na to běžná explozivní hlavice nestačí. General Dynamics však na střely vyvinul nové protipancéřové hlavice HEAT/APAM. Ty se samozřejmě nemohou silou rovnat hlavicím na klasických protitankových raketách, protože jsou omezeny hmotností. Přesto je hlavice dostatečně účinná, aby si poradila s obrněnými vozidly a transportéry. To je výhoda, protože na ně tak vrtulníky najednou nemusí odpalovat Hellfire, jejichž cena je 150 tisíc dolarů (3,6 milionu korun).

iZdroj fotografie: Uživatel Vslv / Creative Commons / CC BY-SA
Instalace APKWS na střelu Hydra 70

Obrněný automobil neodolal

V roce 2022 byla kombinace nové hlavice a laserového navádění otestována na obrněném vozidle Timberwolf. To je obrněné vozidlo postavené na základě MRAP Cougar. Má standardní ochranu podobného typu vozidel, mělo by odolat projektilům z těžkého kulometu i výbuchu min a nástražných náloží. Test prokázal, že upravené střely Hydra 70 nemají se zničením takovéhoto cíle problém.

České vrtulníkové letectvo by mělo být v blízké době vybaveno celkem 20 stroji, které by mohly tyto střely využívat. Koupí nebo zdarma od USA dostane 10 bitevních vrtulníků AH-1Z Viper, jež tyto střely běžně používají. Dva raketomety se střelami vybavenými APKWS jdou však umístit i na transportní UH-1Y Venom, kterých má mít Česká republika též desítku. Vzhledem k relativně nízké ceně střel se tím bojová hodnota strojů mnohonásobně zvětší.

Jak užitečná je schopnost levně ničit obrněné vozidla?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články