První „letadlová“ loď v historii Íránu: jde o promyšlenou improvizaci, která má prodloužit dosah letectva a sloužit nové taktice s drony

írán šel na stavbu letadlové lodě úplně jinak, takže se nejedná o klasický „americký“ koncept. Na ten by pravděpodobně neměl peníze ani technologie.

Íránská letadlová loď Nader Mahdavi i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Írán se v roce 2022 podle všeho pustil do projektu stavby své vůbec první letadlové lodě. Naznačují to jak snímky ze satelitu, tak tvrzení íránských médií. Nebude se ale jednat o klasický koncept „malého letiště“, protože taková stavba je ekonomicky i technologicky velmi náročná. Írán improvizuje a upravuje na vojenské plavidlo velkou kontejnerovou loď. Z jeho paluby přitom nemají startovat klasické letadla, ale vrtulníky a především pak drony.

Na kontejnerové lodi vznikla letová paluba

Základem prvního íránského nosiče se stane kontejnerová loď nesoucí z minulosti pojmenování Sarwin nebo Dandle. Jedná se o 240,2 metrů dlouhé a 32,2 metrů široké plavidlo postavené v roce 2000. Práce na jeho přestavbě začaly v loděnicích v Bandar-e Abbas v lednu 2022. Dělníci nejprve sundali původní palubu a místo ní začali montovat palubu přistávací. Loď umístěná v suchém doku dostala i šedivý nátěr.

Z konstrukce už je jasné, že nebude první letadlová loď Íránu sloužit pro klasická letadla, neboť není dostatečně rozměrná a de facto na ni nelze umístit ani potřebné vybavení jako katapulty, skokanský můstek nebo záchytné systémy; země navíc nemá ani speciální letouny k tomu určené. Írán má sice ve své výzbroji Grumman F-14 Tomcat dříve startující z amerických letadlových lodí, ale zřejmě půjde o pozemní variantu bez přistávacího háku a dalšího nutného příslušenství. Proto je více než jasné, že budou z paluby startovat vrtulníky, ale hlavně drony.

Dronů na letadlovou loď má Írán dostatek

Podle íránských médií má loď prodloužit dosah íránského námořnictva. Nelze si v žádném případě představit, že by se mohla vyrovnat klasické letadlové lodi, ale při určitých typech operací může být užitečná. Země disponuje mnoha druhy dronů, od průzkumných přes útočné vybavené různými druhy pum nebo střel, až po sebevražedné. I válka na Ukrajině ukázala, že mohou být drony s úspěchem nasazeny proti plavidlům, tedy hlavně pokud mají jen slabou nebo žádnou protivzdušnou obranu; z íránské lodě však mohou útočit i na pozemní cíle.

Íránský nosič ponese jméno Nader Mahdavi, po bojovníkovi zabitém v roce 1987 Američany. A podle dostupných informací chce Írán postavit ještě dvě další podobná plavidla. Lodě na to má, protože kvůli ekonomickému embargu nemají mnohé z íránských lodí dost zakázek. Nejde ale o první improvizaci, v roce 2020 dostalo íránské námořnictvo přestavěný tanker Makran, který slouží jako plovoucí základna pro flotilu rychlých člunů, ale mohou z něj rovněž startovat vrtulníky.

Stavba íránské letadlové lodě

Jak může v reálné situaci fungovat taková loď?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články