Ruský systém Bastion-P chrání pobřeží před největšími hrozbami. Střelu má tak silnou, že potopí i velkou loď

K ochraně pobřeží zdaleka nemusí sloužit jenom lodě a jiná plavidla, nepřítele může udržet pěkně daleko i pozemní systém, jehož jediná raketa má hlavici těžkou stovky kg.

Ruský systém pobřežní obrany K-300P Bastion-P i Zdroj fotografie: TASS
                   

Sovětský svaz (a později Rusko) vždy věděl, že se nemůže vyrovnat síle amerického námořnictva a jeho spojenců. Vymyslel proto řadu způsobů, jak udržet nepřátelská plavidla od pobřeží, a jedním z nich jsou kvalitní systémy pobřežní ochrany založené na vyspělých protilodních střelách. Těch se přitom drží i Rusko, které v posledních letech nasazuje na nejvíce exponovaná místa třeba K-300P Bastion-P, který také úspěšně vyvezlo třeba do Vietnamu.

Bastion-P hlídá zejména kritická místa

Vývoj moderního systému pobřežní obrany začal v Rusku v 90. letech 20. století, a první Bastion-P dostaly jeho ozbrojené síly v roce 2010, uvádí MilitaryToday. Písmeno P v jeho označení říká, že není nikde postaven napevno, ale je mobilní, neboť je umístěn na vozidle. Rusko ho považuje za špičkový a v posledních letech ho nasazuje na důležitých místech, která by z jeho hlediska mohla být napadena. Jedním z nich je od roku 2014 okupovaný poloostrov Krym, a dále třeba Kurilské ostrovy, o něž se od konce druhé světové války pře s Japonskem.

Protilodní střela P-800 Oniks iZdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
Protilodní střela P-800 Oniks

Bastion-P je založen na nadzvukové protilodní střele P-800 Oniks, která byla vyvinuta v 90. letech 20. století, a původně byla určena pro lodě a ponorky, uvádí MissileTreat. Je 8,6 metrů dlouhá a asi 3 tuny těžká. Nejprve je přitom vystřelena pomocí raketového motoru, a poté používá motor náporový. Většinou vystoupá do výšky až 14 km, ale před cílem klesne těsně k mořské hladině, aby ji bylo obtížné zasáhnout. Dosah má 300 kilometrů, ale pokud celou dobu letí nízko nad vodou (třeba z důvodu silné obrany nepřítele), tak jen asi 120 kilometrů.

Rychlá střela zničí i větší loď

Jednou výhodou střely systému Bastion je její rychlost až Mach 2,5 ve vysoké výšce, i když při pohybu u hladiny je nižší. Raketa je typu vystřel a zapomeň a v první fázi letu se řídí satelitní navigací, ovšem v konečné ji pak na cíl navede v ní instalovaný radarový systém. Její hlavice je těžká 200 až 250 kilogramů, což jistě stačí na zničení středně velké lodi, ale např. letadlovou by jenom poškodila. Místo konvenční je také možné namontovat hlavici jadernou.

Ukrajinská střela Neptun

Ukrajinské rakety Neptun jsou doslova bičem na ruské lodě: ke dnu poslaly křižník Moskva i zrekvírovanou loď, Rusové se bojí přiblížit

Typická baterie Bastion-P se skládá ze 4 odpalovacích vozidel s 2 střelami, 1 až 2 velitelských vozidel, a obvykle jsou k součástí i podpůrná vozidla a překladače. Založena jsou na podvozku MZKT-7930, uvádí NavyRecognition. Systém může jet rychlostí až 80 km/h a urazit vzdálenost až 1 000 kilometrů, a po zaujetí pozice je odpalovací vozidlo schopné odpálit raketu do 5 minut od zastavení. Kromě útoku na námořní cíle mohou střely z Bastion-P zasahovat i cíle pozemní, i když zde budou mít pravděpodobně o něco menší přesnost.

Systém pobřežní obrany K-300P Bastion-P

Jak hodnotíte systém K-300 Bastion-P?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články