Video: když ruská ponorka odpálí svou nejsilnější zbraň, zdevastuje i veliký dům na tisíce kilometrů s přesností až 2 metrů

Ačkoliv jsou ponorky běžně i stovky kilometrů od pobřeží, mohou zasahovat pozemní cíle mimořádně přesně na dlouhou vzdálenost – třeba pomocí řízených střel.

Ruská ponorka Rostov na Donu i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Jednou z největších chloub ruských ozbrojených sil je ponorkové loďstvo, na něž země nezanevřela ani v době největších finančních krizí. Ruské ponorky s konvenčním a jaderným pohonem ostatně patří k nejobávanějším na světě. Tamní námořnictvo jich má ve výzbroji několik typů, a to včetně těch moderních určených k zasahování pozemních cílů na dlouhé vzdálenosti zbraněmi s konvenční hlavicí, mezi něž patří řízené střely 3M14K Kalibr.

Střela Kalibr je určena pro lodě i ponorky

Střely Kalibr byly zavedeny do výzbroje ruského námořnictva v roce 1994 a existuje jich celá rodina. Samotná 3M14K pak existuje od roku 2015, uvádí MissileThreat, a je základním pilířem schopností ruského námořnictva zasahovat přesně cíle na dlouhé vzdálenosti. V podstatě jde o ruský ekvivalent americké rodiny střel Tomahawk. Střely Kalibr má námořnictvo na různých plavidlech – jsou jimi vyzbrojeny třeba moderní fregaty, ale i relativně malé korvety, a rovněž je nesou ponorky – jak jaderné, tak klasické diesel-elektrické.

Řizená střela Kalibr iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Řizená střela Kalibr

Vyzbrojení ponorek střelami Kalibr dává námořnictvu velikou údernou sílu, což lze vidět i na videu pod tímto článkem, i když se samozřejmě liší podle toho, o jakou ponorku se jedná. Každopádně jediná střela má hlavici o hmotnosti 450 kilogramů, a pravděpodobně ji lze nahradit i taktickou jadernou hlavicí, ale používána je běžně klasická konvenční, jejíž síla je schopna srovnat se zemí třeba veliký dům. Dolet 3M14K Kalibr je udáván na 1 500 až 2 500 kilometrů a přesnost na 2 až 3 metry, za což vděčí satelitnímu systému GLONASS.

Ponorka třídy Yasen unese více typů střel

Jednou z ponorek, která střely Kalibr používá, je moderní jaderná ponorka třídy Yasen, která je často přirovnávána k americké třídě Virginia, uvádí NavalNews. Tato ponorka je tichá a rychlá, a disponují vertikálním odpalovacím systémem na 32 střel, do něhož lze nabíjet 3 typy střel – kromě Kalibru ještě protilodní P-800 Oniks a v budoucnu také hypersonické 3M22 Zircon, které mají být být schopné zasahovat hladinové i pozemní cíle. Jakou údernou sílu bude ponorka mít, bude záležet na složení střel zrovna nabitých v systému.

Ruská korveta třídy Karakurt

Ruská válečná loď Cyklon je docela malá korveta s pořádnou silou, útočit může z dálky až 2 500 km díky řízeným střelám Kalibr

Ale není to jediná možnost, ruské námořnictvo totiž může střely Kalibr odpalovat i z mnohem obyčejnějších diesel-elektrických ponorek jako je třída Projekt 636.3 Kilo. Tyto ponorky jsou mnohem menší, Wikipedia udává jejich výtlak na 3 100 tun, zatímco u třídy Yasen je to 13 800 tun. Tato malá plavidla nesou jenom 4 střely Kalibr a nemají žádný vertikální odpalovací systém, k jejich vystřelení užívají klasické torpédomety.

Odpálení střely 3M14K Kalibr z ruské ponorky

Jak hodnotíte schopnosti ruských střel 3M14K Kalibr?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články