Ruská válečná loď Cyklon je docela malá korveta s pořádnou silou, útočit může z dálky až 2 500 km díky řízeným střelám Kalibr

Ačkoliv nemá Rusko loděnice schopné stavět velká vojenská plavidla, dokáže budovat malé lodě se silnou a nebezpečnou výzbrojí s dlouhým dosahem.

Ruská korveta třídy Karakurt i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Ruské námořnictvo v Černém moři je stále relativně nebezpečné, protože i přes ztrátu vlajkového křižníku Moskva je v jeho výzbroji několik plavidel s řízenými střelami. Nejsou sice velká, ale jejich rakety dokáží s vysokou přesností zasahovat cíle na stovky kilometrů daleko, případně mohou využít i protilodní zbraně. Nejnovějším přírůstkem do rodiny těchto plavidel je přitom sice malá, ale zato velmi nebezpečná korveta Cyklon.

Malé plavidlo s omezeným dosahem

Korveta Cyklon patří do nové třídy ruských plavidel nazývané Karakurt. Stavba prvních kusů této třídy začala v roce 2015, jedná se tedy o nová a velmi moderní plavidla. Navržena byla hlavně pro operace v pobřežních vodách, s výdrží 15 dní a malým výtlakem nejsou příliš vhodná k oceánskému nasazení, i když mohu být samozřejmě zásobována i na moři. Jde o relativně levné, ale přitom silné lodě, Rusko by jich mohlo do výzbroje zařadit až 18.

Cyklon a jeho sesterská plavidla jsou dlouhá jen 67 metrů a výtlak mají 800 tun. Na jejich palubě slouží 50 až 70 námořníků, poháněná jsou trojicí dieselových motorů, která jim uděluje vysokou rychlost až 30 uzlů. Ve výbavě jim nechybí ani moderní radary k detekci cílů nejen na moři, ale i ve vzduchu. Kromě toho může z jejich paluby startovat i průzkumný dron Orlan-10.

Korveta Cyklon má protilodní i řízené střely

Silnou stránkou těchto plavidel je jejich výzbroj – na přídi mají dělo ráže 72,6 nebo 100 milimetrů, ale jejich nejsilnější zbraní je 8 odpalovacích šachet pro řízené střely. V nich mohou mít nadzvukové protilodní střely P-800 Oniks, jimiž dokáží zasahovat lodě do vzdálenosti až 800 kilometrů, přičemž létají v nízké výšce rychlostí Mach 2,6. Místo nich ale mohou námořníci umístit i řízené střely Kalibr, s nimiž námořnictvo často odstřeluje cíle na Ukrajině. Ty mají dosah až 2 500 kilometrů, a díky systému GLONASS jsou přesné na asi 2 metry.

Ruská fregata Ladny v Černomořské flotile

Ruská Černomořská flotila je zranitelná i v samém nitru, dron může napadnout její lodě kdykoliv a minimálně je na měsíce poškodit

Konstruktéři vybavili lodě také námořní verzí moderního systému protivzdušné obrany Pancir-M, jde o zbraň kombinující rychlopalné kanony a protiletadlové střely. Námořní verze je upravena tak, aby vydržela podmínky na moři, a její střely mají prodloužený dolet do vzdálenosti až 20 kilometrů. Radar systému dokáže detekovat cíle do 75 kilometrů. Systémy Pancir jsou poměrně účinné nejen proti letadlům a vrtulníkům, ale i proti dronům.

Jak rozumná je koncepce malých plavidel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články