Také jihokorejské ponorky jsou výborné, třeba KSS-III Batch II bude velmi vytrvalá a odpálí balistické rakety, zájem může mít Polsko

NÁZOR: Jihokorejské ponorky KSS-III mají pohon nezávislý na vzduchu, takže se nemusí vynořovat dlouhé dny. Zvládnou navíc odpálit balistické rakety i mnoho dalšího.

Ponorka KSS Bath I, třída Dosan Ahn Chang Ho i Zdroj fotografie: Námořnictvo Korejské republiky
                   

Jižní Korea musí v případném konfliktu se svým severním sousedem počítat i s jeho početným námořnictvem, které se skládá mj. z mnoha ponorek. A podobně jako v jiných oblastech, i v této se tomu Jihokorejci snaží čelit vývojem vlastních a velmi vyspělých protějšků, s jejichž pomocí chtějí eliminovat početní nevýhodu a „převzít otěže“. Jedním ze střípků má být proto ponorka třídy KSS-III, zejména pak její nejmodernější typ Batch II. A jak je v poslední době u jihokorejských zbraní vidět, i tato vznikne v exportní verzi.

Verze Batch II je větší a silnější

Projekt ponorek KS-III vznikl v prvním desetiletí 21. století. Výstavba prvního plavidla verze Batch I pak začala v roce 2016, a jmenovitě ponorka Dosan Ahn Changho byla uvedena do provozu o 5 let později. Z této verze bude mít jihokorejské námořnictvo 3 plavidla – dvě jsou již v provozu, a poslední bude v roce 2024. Mají dieselelektrický pohon nezávislý na vzduchu, vyzbrojeny jsou 6 torpédomety a 6 odpalovači balistických raket. Výstavba přitom vedla získání zkušeností a vývoji větší a vyspělejší verze Batch II.

Základ jejího trupu byl položen na jaře 2023, a nová verze bude větší, více vyzbrojená a pod vodou vydrží déle. Zaslouží se o to hlavně na vzduchu nezávislý pohon a osazení moderními lithium-iontovými bateriemi, které nahradí klasické olověné. Také počet možných odpalovaných balistických raket Hyunmoo 4-4 s dosahem 500 kilometrů vzroste oproti první verzi na 10. V budoucnu ponorka nejspíše ponese i vyvíjené řízené střely Chonryong, ale kromě toho je vyzbrojena i 6 torpédomety ráže 533 milimetrů.

Pod vodou vydrží ponorka 20 dní

Ponorka KSS-III Batch II bude 89 metrů dlouhá, což je o 5,5 metrů více než u první verze, kdežto její výtlak pak bude činit 3 600 tun. Na její palubě má sloužit 50 námořníků a pod vodou se bude schopna pohybovat rychlostí 20 uzlů. Její dosah má být kolem 19 tisíc kilometrů, pod vodou přitom vydrží ponořená minimálně 20 dní. Jihokorejská ponorka bude vybavena i moderními detekčními přístroji, vlečeným sonarem, optickým stožárem nahrazujícím periskop, a řadou dalšího vybavení, což z ní udělá veskrze velmi moderní plavidlo.

Ruská ponorka Rostov na Donu

Fotky: nejlepší obrana je útok, což mohla v nestřežený okamžik pocítit i ruská ponorka Rostov na Donu, která podlehla GPS navádění

Jižní Korea také počítá s tím, že by mohla ponorky nebo jejich odvozeniny úspěšně vyvážet, ostatně patří k tradičním dodavatelům řady asijských zemí, a v poslední době expanduje i do Evropy. Ponorky KS-III jsou údajně nabídnuty Polsku, které již odebírá z Jižní Koreje značné množství jiné techniky. Není ale jasné, zda by plavidlo dokázalo odpalovat balistické rakety. Například odvozenina DSME-3000 o výtlaku 3 000 tun nabídnutá Jižní Koreou Indii tuto schopnost neměla, ale nejspíše by vždy záleželo na politických dohodách zemí.

Jihokorejská ponorka třídy KS-III odpaluje balistickou raketu

Jak schopné mohou být jihokorejské ponorky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články