Ruští vojáci mohou z vrtulníku nad mořem ničit i ukrajinské námořní drony, které na ně vytáhnou vybavené „stíhačkovou“ střelou R-73

Vrtulníky mohou být způsobem, jak se vypořádat s nebezpečím ze strany námořních dronů. Když na nich ovšem budou protiletadlové rakety, může se situace obrátit.

Střela R-73 na letounu MiG-29 i Zdroj fotografie: Uživatel KGyST / Public Domain / CC BY
                   

Ukrajinské námořní drony za poslední rok dokázaly, že jsou velmi nebezpečné, a potopily i několik cenných plavidel. Obrana proti nim je obtížná, a zvláště když operují v koordinované skupině, tak proti nim loď téměř nemá šanci. Existuje však metoda, jak nebezpečí ze strany dronů zmenšit. Jako účinné se jeví hlídkování z vrtulníku, jehož osádka pak může dron zničit třeba kulometnou palbou – ale drony dostávají zbraně, jimiž se mohou bránit.

Magura V5 dostal protiletadlovou střelu

Konstruktéři ukrajinských dronů dle všeho instalovali na plavidlo raketu (nebo možná dvojici raket) R-73, jíž by dron mohl být schopný vrtulník sestřelit. Její přítomnost dokazuje video zveřejněné ruskou stranou a dostupné na sociálních sítích – pořízeno bylo z ruského námořního vrtulníku Kamov Ka-29 Helix-B, uvádí Twz. Na záběrech je vidět, jak Maguru V5 stíhá a střílí po něm, až se mu ho nakonec podařilo zničit.

Námořní dron Magura V5 iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Námořní dron Magura V5

Defence-Ua uvádí, že je na dostupných záběrech protivrtulníkového dronu vidět raketová kolejnice, podle všeho stejná jako bývá na letadlech, upevněná šikmo vzhůru. Zaměření cíle potom zajišťuje kamera na stabilizovaném gimbalu s termovizním kanálem. Zatím ale nebyl zaznamenán případ, kdy by se dronu podařilo nějaký vrtulník sestřelit. Jeden Magura V5 s protiletadlovou střelou údajně pálil na vrtulník Mil Mi-8 Hip, ale neúspěšně. Není dokonce vyloučeno, že dron na záběrech sloužil jako návnada, případně zařízení testoval.

Střela R-73 se zaměřuje na teplo z motoru

R-73 byla vyvinuta v Sovětském svazu v 80. letech 20. století, a jde o střelu krátkého dosahu s infračerveným naváděním. Wikipedia uvádí, že při odpalu z letounu má dosah 30 kilometrů, ovšem vzhledem k tomu, že při odpalu z námořního dronu nemá rychlost a musí překonat gravitaci, bude dosah mnohem menší. Střela dosahuje rychlosti až Mach 2,5 a má ve svém nitru 7,2 kilogramů těžkou hlavici. Takže pokud se její infračervené navádění zaměří na teplo motoru, je dostatečně silná na to, aby poslala jakýkoliv vrtulník k zemi.

Rusko ztratilo několik důležitých vojenských tajemství. Technici se mohou podívat i na jeho radarem naváděnou střelu R-77

Dron Magura V5 je ukrajinský námořní dron dlouhý 5,5 metrů s dosahem přes 800 km, uvádí KyivPost. Ve svém nitru nese nálož o hmotnosti až 320 kilogramů, i když některé zdroje uvádí „jenom“ 200 kilogramů. Vyčnívá desítky centimetrů nad hladinu a dosahuje rychlosti až 42 uzlů. Ukrajinským operátorů se již podařilo potopit za pomoci s koordinované skupiny dronů řadu plavidel, třeba výsadkovou loď Cezar Kunikov nebo hlídkovou loď Sergej Kotov.

Vrtulník Ka-29 útočí na drom Magura V5 nesoucí střelu R-73

Za jak nebezpečné považujete námořní drony s protiletadlovými raketami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články