Video: slabinou ruské lodi Sergej Kotov je, že nebyla navržena pro boj s drony. Obrana proti nim tak nejspíše nemůže skončit úspěchem

Rusku se podařilo postavit velice silné hlídkové lodě vyzbrojené moderními střelami a jinými zbraňovými systémy. Jenomže s něčím konstruktéři nepočítali.

Hlídková loď třídy Projekt 22160 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Jelikož Rusko nemá kapacity na stavbu velikých vojenských plavidel, zaměřilo se v posledních letech na menší a velice silně vyzbrojená, i když to vyžadovalo některé kompromisy. Mezi taková patří i hlídkové lodě třídy Projekt 22160, které mohou udeřit na cíle hluboko ve vnitrozemí, ale stejně tak se bránit proti útokům ze vzduchu. O něco horší je to však s obranou proti nově zaváděným námořním dronům, na což mohou doplatit.

Loď to schytala od dronů alespoň 4krát

Příklad velkého handicapu v obraně proti rychlým námořním sebevražedným dronům ukazuje video pod tímto článkem, na němž je vidět útok na ruské hlídkové plavidlo Sergej Kotov. MilIn uvádí, že na něj zaútočila skupina dronů Magura V5, které dle všeho postupovaly koordinovaně a na loď útočily zezadu i z obou boků. Na videu jsou zaznamenány minimálně 4 zásahy, i jak se loď po těžkém poškození nakonec potopila.

Na obranu proti dronům toho loď jako Sergej Kotov příliš nemá. Na přídi je vybavena dvouúčelovým dělem ráže 76,2 mm, uvádí Wikipedia, ale to se na malé a rychlé drony příliš nehodí. Asi nejvhodnější zbraní proti nim se tak jeví dvojice kulometů ráže 14,5 mm. Ostatní zbraně jako střely Kalibr nebo systém Tor M2KM SAM – NavyRecognition uvádí, že byl instalovaný na zádi na přistávací ploše pro vrtulníky – samozřejmě námořní dron nezničí.

Uniknout taková loď nedokáže

Jednou z možností obrany by teoreticky mohl být pokus o útěk, jenomže plavidla Projekt 22160 jsou 94 metrů dlouhá, mají výtlak až 1 700 tun a pohybují se maximální rychlostí 25 až 30 uzlů (max. 55 km/h). I kdyby tedy posádka spustila motory na plné obrátky, neměla by dronu jako Magura V5 šanci uniknout. Námořní dron má totiž maximální rychlost 42 uzlů, uvádí NavalNews, a je jasné, že také mnohem lépe manévruje, ačkoliv je řízen na dálku.

Ukrajinská střela Neptun

Ukrajinské rakety Neptun jsou doslova bičem na ruské lodě: ke dnu poslaly křižník Moskva i zrekvírovanou loď, Rusové se bojí přiblížit

Posádka lodí má také veliký problém si podobných námořních dronů všimnout, jsou totiž dlouhé jenom 5,5 metrů a vyrobené ze sklolaminátu, takže je radar zachytí velice obtížně. Vyčnívají navíc jenom maximálně 50 centimetrů nad hladinu a mají barvu, aby co nejlépe splývaly s hladinou, a také relativně dobře utlumené teplo z motoru. Dobře zkoordinovaná smečka dronů dokáže loď celkem nevědomky obklíčit, a ta potom nemá proti hromadnému útoku šanci. Každý Magura V5 přitom nese pravděpodobně 320 kilogramů výbušnin.

Útok na hlídkovou loď Sergej Kotov

Jak se může hlídková loď bránit skupině dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články