Zkouška šokem: Odolnost americké letadlové lodi otestovala nálož výbušnin

Nový Supercarrier amerického námořnictva prochází šokovými zkouškami, a to znamená odpalování výbušnin poblíž válečné lodi.

USS Gerald R. Ford (CVN-78) i Zdroj fotografie: U.S. Navy photo / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy photo / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy photo / Public Domain
i „Po dokončení kompletních nárazových zkoušek se letadlová loď vrátí na molo v Newport News Shipbuilding pro svou první plánovanou přírůstkovou dostupnost, což je šestiměsíční období, během kterého loď projde modernizací, údržbou a opravami před jejích provozním nasazením.“ Poznamenalo námořnictvo.
Další 0 fotografie
                   

USS Gerald R. Ford (CVN-78), první z nové třídy letadlových lodí Ford, absolvovala sérii celodenních zkoušek u východního pobřeží USA, asi 100 km od Floridy. Při nich námořnictvo nechalo explodovat ve vodě nálož o přibližné hmotnosti 18100 kg v exaktně definované vzdálenosti několik desítek metrů od trupu nové lodi. Přesné údaje jsou předmětem utajení. Tím se simuloval jeden z aspektů skutečných bojových podmínek.

Šokové zkoušky

Námořnictvo o letadlové lodi prohlásilo „Byla navržena s použitím pokročilých metod počítačového modelování, testování a analýzy s cílem vyvinout loď se zvýšenou odolností vůči zásahům v bojovým podmínkách. Důležitou součástí zkoušek je ověření odolnosti lodi vůči rázové vlně způsobené blízkým podhladinovým výbuchem jakékoli výbušniny. Tyto tzv. šokové zkoušky poskytují důležité údaje k ověření odolnosti speciálně konstruovaného trupu a systémů nové letadlové lodi vůči úderu rázové vlny a následným vibracím.“

Letadlová loď iZdroj fotografie: U.S. Navy photo / Public Domain

Oficiální twitterový účet pro USS Gerald R. Ford uvedl: „Vedení a posádka lodi prokázali připravenost US námořnictva správně eliminovat důsledky blízkého výbuchu jakékoli bojové hlavice s následným úderem rázové vlny a přenosu vibrací do trupu lodi, to jest, že naše válečná letadlová loď může být dle měřítka minulých let ,zasažena‘ a přesto dokáže nadále bez poškození pokračovat ve své misi.“

Ačkoliv námořnictvo provedlo v minulosti šokové zkoušky s plavidly různých tříd, největší zkoušku tohoto typu co do velikosti zkušební nálože nyní prodělala jeho největší loď, nejnovější a nejpokročilejší letadlová loď současnosti USS Gerald R. Ford. Bylo to poprvé od roku 1987, kdy námořnictvo provedlo obdobné šokové zkoušky s letadlovou lodí. Ty tehdy absolvovala letadlová loď třídy Nimitz, USS Theodore Roosevelt.

Ničivé rázové vlny a vibrace

Šokové zkoušky jsou navrženy tak, aby otestovaly, jak válečné lodě námořnictva odolávají úderu vodní rázové vlny a následným silným vibracím, a identifikovaly potenciální zranitelnost bojového plavidla v důsledku těchto úderů. Studie z roku 2007, financovaná Úřadem pro námořní výzkum a vedená pod programem JASON u společnosti MITER Corporation mimo jiné uvedla, že tyto šokové zkoušky plavidel amerického námořnictva jsou nutné vzhledem ke zkušenostem z druhé světové války.

Šokové zkoušky iZdroj fotografie: U.S. Navy photo / Public Domain

Blízké výbuchy, i když loď nedostávala přímé zásahy, dokázaly tehdy způsobit na plavidlech značné škody. Analýzou obdobných dokumentovaných případů bylo zjištěno, že i když blízké výbuchy nezpůsobily vážné poškození trupu nebo nástavby lodi, ve velkém procentu důsledky rázového úderu a přenosu vibrací způsobených blízkým výbuchem do konstrukce lodi zásadně omezily bojeschopnost lodi i její posádky. Přitom studie se soustředila pouze na situace, při nichž nedošlo k přímému zásahu a vyřazení kritických komponentů a systémů.

Námořnictvo dále uvedlo, že zkoušky probíhají způsobem, který splňuje požadavky na úplnou eliminaci či zásadní zmírnění zásahů do životního prostředí a při výběru místa zkoušek zvažovalo i známé migrační trasy mořských živočichů v testovací oblasti. Uvedlo, že byly použity rozsáhlé bezpečnostní protokoly během testů, aby se zajistila bezpečnost veškerého vojenského i civilního personálu účastnícího se zkoušek.

Zpoždění ve vývoji a technologické problémy

Jak sdělilo US námořnictvo: „Po dokončení a vyhodnocení rázových zkoušek se letadlová loď vrátí do doků firmy Newport News Shipbuilding. Tam letadlová loď projde šestiměsíční modernizací, údržbou a opravami, a následně již bude nasazena do vojenských operací.“

CVN-78 iZdroj fotografie: „Po dokončení kompletních nárazových zkoušek se letadlová loď vrátí na molo v Newport News Shipbuilding pro svou první plánovanou přírůstkovou dostupnost, což je šestiměsíční období, během kterého loď projde modernizací, údržbou a opravami před jejích provozním nasazením.“ Poznamenalo námořnictvo.

Jako první loď nové třídy letadlových lodí USA překonal USS Gerald R. Ford (CVN – 78) celou řadu problémů. Došlo k razantnímu překročení nákladů, které dosáhly zatím téměř 13 miliard dolarů, ke zpoždění ve stavbě (dodání US NAVY plánováno na počátek roku 2016, skutečnost – duben 2017) a k technologickým problémům (nový katapult pro letadla na elektromagnetickém principu EMALS, nové záchytné zařízení AAG).

Přesto americké námořnictvo tento projekt maximálně upřednostňuje a rozhodlo se urychlit skutečné zavedení této lodi do služby. Původní plán počítal s plnou připraveností CVN-78 k nasazení kolem roku 2024, ale v květnu kontraadmirál James Downey, výkonný ředitel programu pro letadlové lodě, prohlásil, že by se USS Gerald R. Ford měl dostat do řadové služby mnohem dříve. Mluví se o roku 2022. V různých fázích nákupu a vývoje jsou tři další nosiče třídy Ford, jmenovitě USS John F. Kennedy (CVN-79), USS Enterprise (CVN-80) a USS Doris Miller (CVN-81).

Jaký máte názor na způsob testování vy?

Zdroj: Wearethemighty

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru