Legendární protilodní střely Exocet jsou nebezpečím pro každou ruskou loď. Jsou dost silné a není snadné se jim ubránit

Francouzské protilodní střely Exocet hrály významnou roli již ve válce o Falklandy, a v nové verzi patří stále k nejobávanějším zbraním současnosti.

Odpálení střely Exocet MM40 C3 i Zdroj fotografie: MBDA
                   

Jen málokterá protilodní zbraň na světě je tak legendární a má na kontě tolik potopených vojenských plavidel v ostrém boji, jako francouzská protilodní střela Exocet. Ve válce o Falklandy zasáhla 3 plavidla, z nichž se 2 nakonec potopila. V roce 1987 pak dva Exocety poničily americkou fregatu USS Stark, ale nakonec se ji podařilo zachránit. Tato francouzská střela je používána i dnes, její nejmodernější varianta je označována jako Exocet MM40 Block 3C.

Exocet je stará a používají ji desítky zemí

Vývoj protilodní střely Exocet začal již na konci 60. let 20. století a jejím výrobcem se následně stal francouzský koncern MBDA. Wikipedia uvádí, že do služby vstoupila v roce 1975, a od té doby byla postupně modernizována. Různé verze nyní používá několik desítek zemí, přičemž jde o střely, které je možné odpalovat z lodí, pobřeží a letadel. Nejnovější MM40 Block 3C začala do výzbroje francouzského námořnictva přicházet teprve v roce 2022.

Francouzská fregata Lorraine třídy Aquitaine (vpředu) s japonským torpédoborcem Yamagiri iZdroj fotografie: Japonské námořní síly sebeobrany
Francouzská fregata Lorraine třídy Aquitaine (vpředu) s japonským torpédoborcem Yamagiri

Defence-Blog uvádí, že nejnovější Exocet má být umístěn na francouzských fregatách, např. na plavidlech nejmodernější třídy Aquitaine. Společnost MBDA na svých stránkách uvádí, že je u střely vylepšena přesnost nového navigačního balíčku a v závěreční fázi letu spoléhá na sofistikovaný aktivní hledač. To by mělo činit nejnovější Exocet mimořádně odolný proti rušení, takže by třeba při střetu s Ruskou federací měl být schopen zasáhnout jakoukoliv její loď, ačkoliv by nasadila nějaký systém elektronického boje.

Střela Exocet dokáže zničit třeba křižník

O nejnovější variantě střely Exocet je známo, že má oproti těm předchozím prodloužený dolet na více než 200 km a pohybuje se v nízké výšce, v níž letí vysokou podzvukovou rychlostí. Střela je 780 kilogramů těžká a disponovat má hlavicí o hmotnosti 165 kilogramů. Pro srovnání, střela R-360 Neptun, jejíž 2 zásahy potopily ruský křižník Moskva, má hlavici o hmotnosti 150 kilogramů. Exocet by tedy měl být schopen potopit plavidlo do velikosti křižníku.

Křižník Petr Veliký

Jaderný raketový křižník Petr Veliký byl chloubou ruského námořnictva, dnes se ale „mořský“ obr nevyplatí a musí ustoupit jiným

Moderních fregat třídy Aquitaine má francouzské námořnictvo ve výzbroji 8, nejnovější z nich je Lorraine zařazená do služby v roce 2023. Wikipedia uvádí, že má délku 142 metrů, výtlak přes 6 tisíc tun a nese celkem 8 střel Exocet MM40 Block 3C. Ale nejsou to její jediné zbraně, kromě nich disponuje 32 protiletadlovými a protiraketovámi střelami Aster 15 a Aster 30, dvěma protiponorkovými torpédy a námořním dělem ráže 76 milimetrů.

Odpálení střel Exocet MM40 Block 3C

Za jak silné a vyspělé považujete dnešní protilodní střely Exocet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články