Zatím nejlepší pohled na ukrajinský ponorkový dron „Marichka“, který drží ruským lodím „kudlu na krku“ – už jednoduše nevyplují

NÁZOR: Ukrajinské námořní drony jsou nebezpečné a boj proti nim je velmi obtížný. Ruské námořnictvo v Černém moři si tak „neškrtne“ už vůbec.

Podmořský dron testovaný americkým námořnictvem i Zdroj fotografie: Námořnictvo USA (ilustrativní fotografie)
                   

Ačkoliv Ukrajina v současné době nemá (až na několik malých plavidel) žádné námořnictvo, nemůže se jí to ruské v Černém moři postavit, ani provádět operace. Její nejsilnější námořní zbraní jsou kromě řízených střel sebevražedné námořní drony, do jejichž vývoje investuje nemalé úsilí. Sériově vyráběná bezpilotní plavidla se zatím pohybují jenom po hladině, na obzoru je ovšem i podvodní dron nazývaný Marichka. A pokud se dostane do stádia operačního nasazení, může být pro ruskou Černomořskou flotilu obrovskou hrozbou.

Podvodní dron dlouhý asi 6 metrů

Informace o ukrajinském podvodním dronu Marichka jsou skoupé, a lze tedy vycházet převážně ze zveřejněných a částečně zastřených snímků na sociálních sítích. Ty ukazují jakési velké torpédo nebo malou ponorku o délce zhruba 6 m a průměru 1 m, o pohon se má pak starat 6listá vrtule, a v zadní části jsou kormidla. Další specifikace však nejsou oficiálně známy, ale nejspíše by sloužil jako dálkově naváděné torpédo. Jeho cena je 10 milionů korun.

Vzhledem k tomu, že na zveřejněných snímcích nejsou vidět žádné otvory pro přísun vzduchu, lze předpokládat, že je pohon Marichky čistě elektrický, ale otázkou je, jak může být rychlá. Její konstruktéři tvrdí, že má operační dosah až 1 000 kilometrů, což by znamenalo, že by se dron mohl dostat do jakékoliv oblasti Černého moře. Ruské lodě by se tak před ním nemohly schovat, max. v uzavřeném přístavu. I na takový by s ním však mohli Ukrajinci zaútočit, a případně ho využít i k další destrukci důležitého Kerčského mostu.

Navádění pod vodu je obtížné

Vyvinout podobný dron rozhodně není jednoduché, protože pokud se bude pohybovat pod hladinou, není snadné s ním udržovat komunikaci, aniž ho řídit. Vyloučeno tak není, že budou komunikační systémy umístěny na nějakém stožáru, což ale není vzhledem k vlnobití na moři jednoduché řešení, a navíc by to mohlo polohu dronu prozrazovat, a ruským námořníkům tak umožnit jeho zničení. Plavba pod hladinou je přitom největší devizou Marichky, dokázala by se tak efektivně skrýt před odhalením a kdykoli zaútočit.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů

Ukrajinský člunový dron Sea Baby může ovládat celé Černé moře, prokázal to při útocích na Krym; Rusko je proti němu bezradné

Takové ponorné plavidlo by mj. umožnilo i útoky na přístavy nebo chráněná místa, ruské námořnictvo totiž mnohá zabezpečilo překážkami proti hladinovým dronům. Marichka by je ale teoreticky mohla podeplout. I tomu se dá sice bránit, ale pro ruské námořnictvo by to znamenalo vynaložit další zdroje a úsilí. Ukrajinci naznačují, že by Marichka mohla sloužit i jako průzkumný dron, který by nahradil ponorky, jimiž nedisponují. Jiným typem využití by mohlo být zásobování speciálních jednotek na pobřeží, například na Krymu.

Ačkoliv platí, že lze každou zbraň zničit (a u těchto ukrajinských dronů tomu nebude jinak), je potřeba na některé vynaložit značné úsilí. Navíc je pravděpodobně nutné bojovat proti takovým levnější zbraní, a neriskovat lodě, ponorky nebo jiná plavidla. Nelze si příliš představit, že by se jakékoliv ruské plavidlo v Černém moři ještě odvážilo vůbec vyplout z chráněného přístavu, i když ani ten není zárukou bezpečí, jak zjistila třeba ponorka Rostov na Donu.

Ukrajinský podmořský dron Marichka

Jaké nebezpečí by představoval podvodní dron?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články