Ruská korveta Provornyj je na svou třídu hodně netypická. Odpalovat přitom dokáže i obávané střely 3M22 Zircon

Ruské námořnictvo přichází často s nezvyklými konstrukcemi lodí, které mohou mást. Například korveta pak může mít údernou sílu mnohem větší lodi.

Ruská korveta Provornyj i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Ruské námořnictvo nepatří ve srovnání se světem k nejmodernějším; mnohá z jeho plavidel pochází z dob SSSR. Snaží se proto o modernizaci, ale většinou přichází jenom s plavidly menších velikostí, např. korvetami a fregatami. Na druhou stranu se mu daří přicházet se zajímavými konstrukcemi, které se na svou velikost vyznačují značnou silou. To samé platí i o nové raketové korvetě Provornyj, která patří do třídy Gremjaščij, nebo též Projekt 20385.

Korveta vyhořela těsně před dokončením

Historie korvety Provornyj je velice zajímavá, neboť její výstavba neprobíhala bez problémů. Začala již v roce 2013, ale v prosinci 2021 na ještě ne zcela dokončeném plavidle vypukl požár, uvádí ArmyRecognition, a významně ho to poškodilo. Nakonec ho museli v loděnicích opatřit novou nástavbou, která je tzv. typu stealth, což znamená, že bude mít loď menší radarovou signaturu než by odpovídalo její velikosti a bude obtížnější ji na radaru rozeznat.

Na to, že je Provornyj korveta, dosahuje nezvykle velikých rozměrů, což se týká i výzbroje. Wikipedia uvádí, že se mnoha parametry podobá spíše větším a silnějším fregatám, ale Rusko (a tedy i NATO) ho nakonec klasifikují jako korvetu. Díky vyzbrojení moderními střelami dokáže zasahovat lodě protivníka, má schopnost útočit na velké vzdálenosti na pozemní cíle, ale i bojovat s ponorkami, a rovněž má silnou a moderní protivzdušnou obranu.

Provornyj může odpálit hypersonický Zircon

Základem hlavňové výzbroje korvety je námořní dělo ráže 100 milimetrů, a hlavní údernou silou pak vertikální odpalovací systém se 16 buňkami. V nich mohou být nadzvukové protilodní střely P-800 Oniks, řízené střely 3M54-1 Kalibr, ale i hypersonické 3M22 Zircon. Protivzdušnou obranu pak tvoří 2 osmičlánkové systémy Redut, což jsou navalizované verze systému středního dosahu S-350 s dosahem až 120 km a schopností ničit i balistické rakety. Ty doplňuje dvojice rotačních kanonů AK-630 sloužící k ochraně na krátkou vzdálenost.

Ruská korveta třídy Karakurt

Ruská korveta Askold rozervaná na kusy na samém konci Krymu: zničily ji velice silné střely Storm Shadow, pro Rusko je to i vzkaz

Korveta Provornyj je 104 metrů dlouhá a 13 metrů široká, uvádí MilIn. Její výtlak činí 2 500 tun a na její palubě slouží 99 členů posádky. Dokáže se pohybovat maximální rychlostí 27 uzlů a její dosah je alespoň 6 500 kilometrů. Z její paluby může startovat vrtulník, konkrétně je tam umístěn Kamov Ka-27. Loď byla postavena v Petrohradu, ale domovským přístavem je Vladivostok, což znamená, že je přiřazena k ruské pacifické flotile.

Odpálení střely systému Redut z korvety třídy Gremjaščij

Jak nebezpečná může být korveta jako Provornyj?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články