Ruská korveta Askold rozervaná na kusy na samém konci Krymu: zničily ji velice silné střely Storm Shadow, pro Rusko je to i vzkaz

Celý okupovaný Krym je v dosahu střel, které poskytli Ukrajině spojenci. Zejména pak bezbranné lodě jsou cenným cílem.

Ruská korveta třídy Karakurt i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Ukrajina potřebuje maximálně omezit aktivity ruského námořnictva v Černém moři, které už dávno díky protilodním střelám (hlavně Neptun) vytlačila daleko od pobřeží, a jeho lodě nadále odstrašuje námořními drony a střelami, ale potřebuje je také ničit. Důvodů je několik, třeba udržení obilného koridoru, což je důležité pro ukrajinskou ekonomiku a některé země hlavně v Africe a Asii. Rusko ale také z lodí a ponorek odpaluje řízené střeli Kalibr na cíle na Ukrajině, takž je jasné, že patří k primárním cílům. Jedním takovým byla ostatně i korveta Askold, kterou se Ukrajině podařilo nejenom vyřadit, ale tvrdým útokem rovnou odepsat, informuje MilIn.

Střely Storm Shadow našly cíl

Útok na korvetu Askold byl vzorovým příkladem, jak efektivně využít řízené střely, které Ukrajině poskytli spojenci – v tomto případě se jednalo o britskou Storm Shadow, případně její francouzský ekvivalent SCALP-EG. Ukrajinská letadla, z nichž jsou rakety odpalovány, je zamířila na loděnice Zaliv (též Zalyv) ležící jižně od centra města Kerč na východě Krymu, kde se právě nacházela v údržbě výše zmíněná ruská loď. Portál Defence-Blog uvedl, že ruská strana ohlásila útok 15 střel, z nichž se 2 podařilo proniknout; zda je počet správný ale ověřit nelze.

Záběry ze sociálních síti dokazují minimálně jeden zásah a veliký výbuch způsobený možná zásahem druhým. Loď velikosti korvety dokáže 450 kg těžká bojová hlavice střely doslova rozervat na kusy – jen pro srovnání, hlavice obávané protilodní střely Harpoon má jen 221 kilogramů. Korveta se přitom v loděnici neměla jak bránit – sice tam byla v bezpečí před námořními drony, ale přesně zaměřené střely si zkrátka cíl našly. A jelikož je loděnice nedaleko Kerčského mostu, vysílá to zároveň Rusku vzkaz, že Ukrajina dokáže zaútočit i na něj.

Korvety třídy Karakurt jsou malé, ale moderní

Korveta Askold je sice relativně malé plavidlo – portál MilitaryToday uvádí, že je jeho délka jenom 67 metrů a výtlak 800 tun, ale i tak jde o jednu z nejmodernějších lodí ruského námořnictva s vysokou palebnou silou. Patří mezi korvety třídy Karakurt, z nichž první vstoupily do služby v ruském námořnictvu teprve v roce 2018. A není úplně levná, cena jedné lodi je odhadována na 780 milionů korun. Na její palubě pak slouží 50 až 70 námořníků, je schopna dosahovat rychlosti až 30 uzlů, a na moři vydrží operovat až 15 dní.

Ukrajinská střela Neptun

Ukrajinské rakety Neptun jsou doslova bičem na ruské lodě: ke dnu poslaly křižník Moskva i zrekvírovanou loď, Rusové se bojí přiblížit

Korveta třídy Karakurt je vyzbrojena dělem ráže 76 nebo 100 milimetrů, ale nejedná se o její hlavní zbraň. I přes malou velikost má 8 článků k odpalování řízených střel, a to buď Kalibr proti pozemním cílům, nebo P-800 Oniks proti lodím. A právě střely Kalibr jsou pro Ukrajinu největší hrozbou, Rusko jimi totiž útočí hlavně na ukrajinská města. Zničením korvety Asold hrozba o trochu klesla, i když je pouze kapkou v moři. Vedle toho loď disponuje protivzdušným systémem krátkého dosahu Pancir-M, což je námořní verze protivzdušného systému Pancir.

Zásah korvety Askold ukrajinskou střelou

Jak citelná je asi pro ruské námořnictvo ztráta takové korvety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články