Jaderná ruská superzbraň torpédo Poseidon. Může jít o hrozbu, nebo jen bluf, který brnká Západu na nervy

Nechávat protivníka v nevědomosti o vašich plánech a schopnostech je účinná psychologická zbraň. Pokud zabere, budete své soupeře udržovat v nejistotě.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Public Domain
                   

Se stále obtížnější situací pro Rusko v bojích na Ukrajině se čím dál častěji skloňuje možnost nasazení i jeho jaderného arzenálu v tomto konfliktu. Jaderných zbraních má Rusko několik druhů, ale jenom jedna je opravdu tajemná a Západ nemá ve výzbroji žádný její ekvivalent. Tedy pokud je funkční a dokáže to, co Rusko tvrdilo a tvrdí. Už informace o její údajné existenci a údajné funkčnosti jsou svým způsobem zbraní v psychologické válce, která dlouhodobě probíhá. Touto zbraní je jaderné torpédo Poseidon.

Torpédo značně odlišné od ostatních

Jde o jednu ze šesti ruských superzbraní, které v minulosti představil ruský prezident Vladimir Putin. O jeho vývoji se svět poprvé dozvěděl v roce 2015. Říká se mu sice torpédo, ale od běžně používaných zbraní tohoto druhu se v mnoha ohledech odlišuje. Je mnohem větší a také má mít jaderný pohon, což mu zaručuje neomezený dosah. I jeho hlavice má být jaderná, může tedy v místě exploze napáchat obrovské škody.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Záběry torpéda Poseidon zveřejněné Ruskem

Informace o zbrani samotné se také v průběhu doby lišily. Dokonce se tvrdilo, že její hlavice má mít sílu až 100 megatun. Exploze by prý měla vyvolat třeba vlnu tsunami, která by zasáhla nějaké pobřeží. Dnes se spíše mluví o tom, že velikost hlavice je 2 až 4 megatuny. Může se jednat o takzvanou kobaltovou bombu. Výbuch by spíše dokázal zničit nějaké pobřežní město, v jehož blízkosti by torpédo explodovalo. Nebo námořní hladinový svaz včetně letadlové lodě, na kterou by byla zbraň zamířena.

Podle dostupných údajů a odhadů, které vycházejí ze záběrů zveřejněných ruskou stranou, se zdá, že torpédo je asi 20 metrů dlouhé a má 2 metry v průměru. Jeho výtlak je přibližně 100 tun. Pohybovat se má rychlostí až 70 uzlů a má být schopné potopit se do hloubky až jednoho kilometru. Mělo by být neseno nějakou velkou ruskou ponorkou. Předpokládá se, že by to měl být třeba K-329 Bělgorod, který byl uveden do provozu v létě 2022. Rusko tvrdí, že klíčové testy torpéda dokončilo v roce 2019 a objednalo si 30 kusů této zbraně.

Instalace reaktoru takřka nemožná

Mnozí odborníci ale pochybují o tom, že vývoj torpéda je dokončený, i když nepopírají, že do budoucna může jít o velmi účinnou zbraň. Instalovat jaderný reaktor do tak malého plavidla, jako je Poseidon, je totiž podle názoru západních odborníků velmi obtížné. Vzhledem k velikostním omezením se navíc dá předpokládat, že by muselo být poměrně hlučné a také by zřejmě zanechávalo radiační stopu.

Některé zprávy, které naznačují jeho schopnost superkavitace, však lze pravděpodobně odkázat do říše pohádek, pro tak velké těleso a udávaný hydrodynamický tvar je něco takového podle dnešních znalostí fyzikálně nemožné. Z celého souhrnu doposud existujících informací lze tak spíše než torpédem nazývat novou ruskou zbraň podvodním autonomním dronem.

Nejistota protivníků o tom, zda toto monstrózní torpédo opravdu existuje – a když, jestli je funkční a ve výzbroji, je pro Rusko výhodná. Ať tak, nebo tak, Rusko se může tvářit, že tato zbraň v jeho arzenálu skutečně je a je funkční. A protože nejspíše proti ní v současné chvíli neexistuje protizbraň, může vnášet nejistotu do myslí západních politiků nebo veřejnosti.

Při střízlivém pohledu to samozřejmě neznamená, že by se na útok tímto torpédem nedalo odpovědět třeba klasickými strategickými jadernými zbraněmi. Takže rovnováhu v jaderném odstrašení významně nenarušuje. Ale například nedávno NATO údajně ztratilo stopu ponorky Bělgorod, i když jinak dokáže průběžně sledovat všechny v oceánech plovoucí ruské ponorky prakticky nepřetržitě. A nejistota a obavy v myslích protivníků jsou také velmi účinnou zbraní…

Jak pravděpodobné je, že má Rusko funkční torpédo Poseidon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články