Video: ukrajinské námořní drony Sea Baby křížené s raketomety BM-21 Grad jsou kuriózní, ale v praxi nejspíše účinné

Námořní drony jsou stále ještě novou zbraní, přičemž inženýři hledají možnosti, jak je využít na maximum. Jednou z možností je vyzbrojit je k útokům na pobřeží.

Pohled na námořní dron Sea Baby s raketami i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Námořní drony již našly své místo v několika námořnictvech, neboť jimi lze výrazně omezit operace i mnohem silnějšího nepřítele. Jejich klasickou úlohou je působit v roli průzkumné a hlídkové, druhou možností je udělat z nich sebevražedné drony k útokům na různá plavidla, případně objekty na vodní hladině. Začínají se ovšem objevovat i drony vyzbrojené, a zdá se, že budou schopné útočit na mnohem větší spektrum cílů.

Známý Sea Baby má rakety z BM-21 Grad

Jedním z průkopníků v zavádění námořních dronů je Ukrajina, která tak dokázala potopit i několik významných lodí. Její konstruktéři také vyvinuli dron vyzbrojený protiletadlovými raketami, ale u toho se nezastavili. Jednou z dalších novinek je vyzbrojení dronu raketami pro útoky na pozemní cíle. Defence-Blog uvádí, že jím je konkrétně dron označovaný jako Sea Baby, na němž je konstrukce raketometu ráže 122 milimetrů vycházející z BM-21 Grad.

Podle dostupných informací je na dronu 6 tubusů s raketami, ale nic bližšího není známo, takže není třeba jasné, jak se zbraň zaměřuje ani jak je přesná. Lze ale předpokládat, že je určena k útokům na cíle na pobřeží a bude se – stejně jako BM-21 Grad – spoléhat hlavně na plošný účinek. Zbraň již měla být i odzkoušena, ale není jasné, s jakým výsledkem, ačkoli není důvod, aby nebyla účinná. Odpálení raket z dronu a jejich let je vidět i na videu pod článkem.

Pokus o vyzbrojení Sea Baby proběhl i dříve

Námořní dron Sea Baby je využíván Bezpečnostní službou Ukrajiny známou jako SBU a má být o něco větší než rovněž známý Magura V5 o délce 5,5 metru. Wikipedia uvádí, že je schopen nést náklad o hmotnosti až 850 kg, zatímco jeho rychlost má být až 90 km/h a dosah větší než 1 000 km. V minulosti se již jeho ozbrojená varianta objevila, a to se 6 granátomety založenými na jednorázovém RPV-16 s termobarickou hlavicí s maximálním dosahem 1 km.

Ukrajinské drony Sea Baby

Ruský námořní kamikadze dron Oduvančik viditelně kopíruje ukrajinský Sea Baby. Je rychlejší, ale výrazně slabší a nedopluje daleko

To rakety 122 milimetrů budou mít pravděpodobně mnohem větší dosah – běžné střelivo raketometu Grad má dolet kolem 20 kilometrů, uvádí ArmyRecognition, a jestli jsou na Sea Baby opravdu tubusy používané i na raketometu, což je pravděpodobné, není důvod pochybovat o tom, že bude jejich dolet velice podobný. Při návratu dronu na základnu je pak bude možné opětovně dobít a plavidlo po doplnění paliva znovu vyslat na misi.

Rakety odpálené ze Sea Baby

Jak efektivní podle vás budou rakety odpalované ze Sea Baby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články