Ruský námořní kamikadze dron Oduvančik viditelně kopíruje ukrajinský Sea Baby. Je rychlejší, ale výrazně slabší a nedopluje daleko

Vyvinout opravdu funkční námořní dron nemusí být tak snadné – snazší je proto přiživit se na práci jiných, i když jenom „obšlehnutí“ designu celý úspěch nezaručí.

Ukrajinské drony Sea Baby i Zdroj fotografie: Služba bezpečnosti Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Námořní sebevražedné drony se ukázaly jako velmi účinné zbraně, jimiž lze způsobit významné škody na plavidlech i stavbách. A dokonce mohou přimět mnohem silnější námořnictvo, aby omezilo své operace v dané oblasti, případně i stáhlo válečná plavidla do přístavů. Není proto divu, že je začnou zařazovat do výzbroje i relativně silná a početná námořnictva. Vždyť dron za pár milionů korun může zničit nebo poškodit loď za desítky až stovky milionů. Třeba Rusko sází v tomto směru na Oduvančik, který je velmi podobný ukrajinskému Sea Baby.

Způsobit mohou i významné škody

Námořní sebevražedné drony by měly být zbraní spíše slabých námořnictev, která si nemohou dovolit financovat nákladné lodě, a už vůbec ve větších počtech. Na druhou stranu se ukázalo, že hodně levnějších dronů dokáže často napáchat mnohem více škod, a jejich případná ztráta zdaleka tolik nebolí. Ale bylo by od velkých námořnictev bláhové, kdyby jich nevyužívala také – staré koncepty boje se zkrátka mění.

Su-24

Krym není v bezpečí ani ze vzduchu, ukrajinské drony dokáží udělat cestu k vojenskému letišti, které pak stihne Neptun

Třeba Ukrajina přitom dokázala námořními drony Sea Baby ovládnout celé Černé moře, jak jsme v ArmádnímZpravodaji psali, ačkoliv lodě takřka nemá. I poškození jediné lodi je velká škoda, oprava zdlouhavá a drahá, a v případě potopení jde někdy o nenahraditelnou ztrátu. Námořní dron se ale možné použít i k jiným útokům, třeba na most. V poměru cena / výkon je tak více než velice efektivní. O vývoj vlastního se proto pokouší i Amerika nebo Rusko.

A já bych se teď rád věnoval tomu ruskému, tedy Oduvančiku. Fotografie ze sociálních sítích ukazují, že se podobá ukrajinskému Sea Baby, a NavyRecognition uvádí, že je jeho rychlost asi 83 km/h, kdežto dosah kolem 220 km. Je tedy rychlejší než ukrajinský protějšek, ale dosah naopak evidentně nižší, neboť Sea Baby dopluje z ukrajinského pobřeží třeba do Novorosijsku, což je z Oděsy po moři kolem 700 km. Jejich vypouštění by tak muselo probíhat blíže cíli, ale nejspíše nejenom z pevniny, možná i z nějakých lodí.

Najednou se také objevil u mostu na Krym, který rovněž významný poškodil, a Rusko to vedlo k vytvoření improvizované bariéry z potopených lodí. Ruské plavidlo pak nejspíše zaostává i nosností 600 kilogramů, což je o 250 kilogramů méně než u ukrajinského Sea Baby, ale i taková nálož bude jistě proti lodím velice účinná.

Cílem mohou být i nevojenské lodě

Mít námořní dron ve výzbroji je jistě dobré, protože být připraven je polovina úspěchu. Jenomže cílem sebevražedných námořních dronů nemusí být pouze vojenská plavidla, stejně tak se jimi mohou stát obchodní / transportní lodě a samotné přístavy. Ať se tedy jedná o právě dle Defence-Blog vyvíjený ruský Oduvančik nebo kterýkoliv jiný, s dostatečně silnou náloží dokáže takový dron třeba poničit molo a nezbytné vybavení k nakládání a vykládání lodí.

Francouzsko-britský dron MMCM

Námořní dron Magura V5 je skvělý ukrajinský počin a další krok k úplnému ovládnutí Černého moře, Rusové už nejspíše nevyplují

Škody budou pochopitelně zákonitě stoupat s tím, kolik takových dronů na jednom místě udeří. Zapomínat pak nelze ani na to, že když zasáhnou loď, může dojít k mohutnému výbuchu a rozšíření požáru na okolní plavidla i budovy. Tedy i když by útočník zrovna nemohl drony nasměrovat proti vojenským lodím, dokázal by napáchat nemalé škody. Obrana proti mořským bezpilotním plavidlům je navíc docela obtížná, a hlavně v noci skoro nemožná.

K čemu může Rusko využívat námořní sebevražedné drony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články