Bez problémů dokáže udeřit kdekoliv v Rusku: francouzská jaderná ponorka nové generace bude pěkně nebezpečná

Jaderné ponorky s balistickými raketami jsou důležitým prostředkem jaderné triády. I zdánlivě malá Francie je přitom dokáže silně vyzbrojit.

Americká ponorka USS Ohio i Zdroj fotografie: Public Domain (foto ilustrační, jde o ponorku USS Ohio)
                   

Francie patří k jaderným mocnostem, a mezi její nosiče patří i jaderné ponorky vyzbrojené balistickými raketami s jadernými hlavicemi. Jde o velice obávané zbraně, neboť se mohou takové ponorky nepozorovaně pohybovat pod hladinou oceánů, aniž by někdo věděl, kde jsou. V případě jaderného konfliktu jsou tak vlastně platformou, z níž lze snadno provést odvetný útok. Základem francouzské flotily se přitom stanou plavidla SNLE 3G nové generace.

Francie má na moři vždy alespoň 1 ponorku

V současné době disponuje francouzské námořnictvo 4 jadernými ponorkami třídy Le Triomphant s balistickými raketami, uvádí Wikipedia, což je dostatečný počet na to, aby mohlo vždy minimálně jednu z nich udržovat nasazenou. Ponorky vstoupily do služby mezi lety 1997 a 2010 a nejenom, že pomalu zastarávají, ale takém jim bude končit životnost. Jejich náhradou se stanou 4 plavidla nové třídy SNLE 3G, s nimiž se počítá až někdy do 80. let 21. století.

Francouzská jaderná ponorka třídy Triomphant iZdroj fotografie: Uživatel Wmeinhart / Creative Commons / CC BY-SA
Francouzská jaderná ponorka třídy Le Triomphant

O nové třídě francouzských ponorek nejsou dostupné podrobné informace; ví se, že by měla být o něco větší než Le Triomphant, a jejich výrobce – společnost Naval Group – ve své tiskové zprávě uvádí, že půjde o extrémně diskrétní plavidla se schopností stealth, pod čímž si lze především představit minimálně hlučný provoz. Vybavena mají být mj. moderními senzory nebo například vylepšenými podmínkami pro posádku.

Ve výzbroji SNLE 3G bude hned 16 raket

NavalNews odhaduje, že by mohly být nové ponorky zhruba o 10 metrů delší než třída Le Triomphant, což by znamenalo délku kolem 150 metrů, zatímco výtlak by měl činit kolem 15 tisíc tun. Osádku by mělo tvořit asi 110 námořníků a každá z ponorek by měla sila s 16 balistickými raketami – nejspíše půjde o mezikontinentální M51.3 s až 10 jadernými hlavicemi o síle 100 kilotun, soudí MilIn. Jejich dolet je mimochodem dle Wikipedie 8 000 až 10 000 km, což znamená, že bez problémů zasáhnou i celou oblast Ruska.

A to ani nemusí plout nějak blízko, i když jsou samozřejmě směry, z nichž by měla vyšší šanci proniknout. Teoreticky by tak ponorka mohla rakety odpálit i od pobřeží Francie, neboť třeba Paříž a Moskva jsou od sebe vzdušnou čarou necelých 2 500 km, jak uvádí Distance. Vedle by ponorka měla být vyzbrojena 4 torpédomety.

Francouzská hypersonická střela ASNG4, vývoj

ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem

Do služby námořnictva by měla první ponorka SNLE 3G vstoupit někdy kolem roku 2035, kdy bude končit životnost prvního plavidla třídy Le Triomphant. Tak dlouhá doba není ničím výjimečným, protože je jaderná ponorka velice složitým systémem, a každou novou konstrukci je třeba dostatečně otestovat a vypořádat se s některými nedostatky, jimž nešlo při plánování předejít. Stavba dalších plavidel pak bude trvat kratší dobu.

Francouzské ponorky SNLE 3G

Jak hodnotíte francouzské ponorky, které nosí balistické rakety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články