Tchaj-wan posiluje své námořnictvo proti případné čínské agresi, uvedl do služby nové minonosky

Formosa v rámci posilování válečného námořnictva uvádí do služby nové lodě, jejich technická specifikace je zatím předmětem spekulací.

i Zdroj fotografie: Gen Fumio / Creative Commons / CC0
                   

Formosa v lednu uvedla do služby čtyři nové minonosky, tvoří první a druhou eskadru námořních operací. Lodě byly postaveny přímo na Tchaj-wanu a jsou součástí strategie, která má odradit Čínu od agrese vůči Čínské republice. Přesná specifikace lodí je zatím předmětem spekulací, ale je jisté, že jsou vybaveny nejmodernějšími minonosnými systémy.

Lodě jsou v ostrovním námořnictvu první svého druhu

Slavnostnímu uvedení do služby předsedala tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Uvedla, že objednání čtyř lodí je součástí snahy ostrovního státu snížit vojenskou závislost na hlavním spojenci země, Spojených státech: „Nové lodě zvyšují schopnost ochrany našich vod, demonstrují dovednosti tchajwanského průmyslu při výrobě vyspělých vojenských technologií a také ukazují odhodlání bránit naši zemi.

Zveřejnil( a) 蔡英文 Tsai Ing-wen dne < "https://www.facebook.com/tsaiingwen/photos/a.440233736064/10157209413296065/?type=3" > Pátek 1. ledna 2021

Hlavní devizou nových minonosek je schopnost pokládat značné množství malých a výkonných námořních min vysokou rychlostí, které doposud dopravovali na místo určení potápěči. Lodě postavila tchajwanská společnost Lungteh Shipbuilding, která staví také raketové korvety nebo ozbrojené hlídkové čluny pro ostrovní ozbrojené síly či pro civilní použití.

Napětí kolem Tchaj-wanu dlouhodobě vzrůstá, Čína stále agresivněji dává najevo, že ostrov je součástí Čínské lidové republiky a když bude třeba, získá ho zpět silou. V současnosti buduje námořní síly schopné obojživelné invaze. Formosa disponuje 4 torpédoborci, 22 korvetami, 2 fregatami a větším množství menších plavidel. Minonosky jsou úplně prvními typy plavidel svého druhu v ostrovním námořnictvu.

Jak dlouho myslíte, že by byl Tchaj-wan schopen odolávat čínskému útoku?

Zdroj: Military.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články