Test: poznáte vlajky alespoň 15 největších námořnictev světa? Z Evropy jsou pouze 2, dominuje Čína, Rusko a Severní Korea

Námořní vlajky se od těch státních mnohdy úplně liší, a jindy jsou si zase velmi podobné. Z největších námořnictev světa jich je ale nejspíše známých jenom několik.

Letadlová loď USS Dwight D. Eisenhower s tankerem USNS Supply a italskou fregatou ITS Virginio Fasan i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Public Domain
Dalších 12 fotografií
Dalších 12 fotografií
                   

Po světových oceánech se plaví tisíce vojenských plavidel různých námořnictev, má je v podstatě každý stát s mořem, i když jde někdy pouze o zastaralé lodě nebo nějaké čluny. To největší námořnictva mají naopak lodí stovky, ale že jsou největší nemusí znamenat, že i nejsilnější, to záleží na velikosti plavidel a jejich výzbroji, stejně jako na úrovni modernizace. Každé námořnictvo má pochopitelně i vlastní vlajku, která se ale od té klasické (státní) většinou liší.

Mexiko

Mexické námořnictvo má k dispozici 189 plavidel, ale většinou se jedná o oceánské hlídkové lodě. Sílu pak částečně opírá o fregaty, ty jsou ovšem i více než 60 let staré. V počtu několika desítek má pak také pobřežní hlídkové lodě.

iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka mexického námořnictva

Alžírsko

Alžírské námořnictvo disponuje 201 plavidly, z nichž jsou nejpočetnější korvety, vedle nichž provozuje i řadu ponorek, fregat, výsadkových lodí atd. Naprostá většina z nich je ale zastaralá, mnohdy pochází ještě ze Sovětského svazu; Alžírsko by ale mělo zařadit i několik moderních plavidel z Číny a Ruska.

iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka alžírského námořnictva

Jižní Korea

Jihokorejské námořnictvo vlastní 234 plavidel a mnohá z nich jsou moderní. Sílu opírá kupříkladu o 22 ponorek, které však nepatří k nejlepším na světě, a 12 torpédoborců, ale k dispozici má i nosič vrtulníků, několik fregat, korvet a dalších lodí.

iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka jihokorejského námořnictva

Finsko

Finské námořnictvo nemá, na rozdíl od jiných, žádná opravdu velká válečná plavidla, ačkoliv projekt Squadron2020 počítá s vývojem 4 víceúčelových korvet třídy Pohjanmaa. Aktuálně disponuje zejména raketovými čluny, minolovkami, minonoskami a řadou menších plavidel.

iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka finského námořnictva

Itálie

Italské námořnictvo má k dispozici 249 plavidel, svou sílu přitom opírá o 8 ponorek a 4 torpédoborce, a dokonce vlastní i jednu „velkou“, a jednu lehkou letadlovou loď, zatímco zkouškami aktuálně prochází vrtulníková výsadková loď.

iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka italského námořnictva

Indonésie

Indonéské námořnictvo disponuje 282 plavidly, což není takové překvapení, protože se jedná o lidnatý ostrovní stát. Mezi jeho nejsilnější patří fregaty, ale disponuje i několika moderními ponorkami.

Vlajka indonéského námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka indonéského námořnictva

Indie

Nejlidnatější země světa má ve výzbroji 285 plavidel a ponorek; ačkoliv má jen o 3 lodě více než indonéské námořnictvo, je mnohem silnější, opírá se o dvě letadlové lodě a řadu ponorek, dvě mají dokonce jaderný pohon a balistické rakety.

Vlajka indického námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka indického námořnictva

Thajsko

Ve výzbroji thajského námořnictva najdete 292 různých plavidel. Tím největším je vrtulníková loď, a námořnictvo má k dispozici i jednu ponorku (jedinou). Hlavní sílu však tvoří různé typy fregat nebo korvet.

Vlajka thajského námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka thajského námořnictva

Egypt

S počtem 316 plavidel je egyptské námořnictvo šesté největší na světě. Jeho hlavní silou jsou dvě útočné výsadkové lodě s vrtulníky, ale v aktivní služně je i 8 ponorek a několik fregat a korvet, některé z nich velmi moderní.

Vlajka egyptského námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka egyptského námořnictva

Írán

Íránské námořnictvo má disponovat 398 plavidly, ale jen některá jsou opravdu moderní. V jeho výzbroji lze najít ponorky, fregaty, ale i celou řadu rychlých člunů, případně experimentů v podobě nosiče dronů.

Vlajka íránského námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka íránského námořnictva

Kolumbie

Kolumbijské námořnictvo by asi nikdo na tak velké neodhadoval, ale má ho tvořit 453 plavidel. Ovšem nutno uvést, že jde hlavně o různá menší hlídková plavidla, i když má země ve výzbroji i fregaty nebo ponorky.

Vlajka kolumbijského námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka kolumbijského námořnictva

Spojené státy americké

V soupisu lodí amerického námořnictva najdete 490 plavidel, a i když je co do počtu čtvrté, je na světě zdaleka nejsilnější. Opírá se o 11 jaderných letadlových lodí, řadu útočných a balistických ponorek s jaderným pohonem, ale i o další silná plavidla.

Vlajka amerického námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka amerického námořnictva

Severní Korea

Severokorejské námořnictvo má disponovat 492 plavidly, mezi nimi je řada ponorek, ale i fregaty a další lodě. Většina severokorejských plavidel je ovšem beznadějně zastaralých, což ovšem neznamená, že nemohou být nebezpečná.

Vlajka severokorejského námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka severokorejského námořnictva

Rusko

Ruské námořnictvo s 603 plavidly působí impozantně, ale pravdou je, že pochází mnohé z jeho lodí z dob SSSR, a na dnešní poměry jsou velmi zastaralé. Doplňuje je ovšem několik menších moderních plavidel, ačkoliv třeba nejmodernější z nich, křižník Moskva, šlo ke dnu, nebo obávaná ponorková flotila.

Vlajka ruského námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka ruského námořnictva

Čína

Čínské námořnictvo je nejpočetnější na světě, ale z počtu 777 plavidel je řada velmi malých. Na druhou stranu každý rokem snižuje náskok Ameriky a k dnešku má mít již 3 letadlové lodě a na dalších pracuje. Vedle toho zavádí do výzbroje stále více moderních torpédoborců a ponorek, které patří k nejlepším na světě.

Vlajka čínského námořnictva iZdroj fotografie: Public Domain
Vlajka čínského námořnictva

Galerie

Dalších 12 fotografií
Dalších 12 fotografií

Kolik námořních vlajek jste poznali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články