Ruská jaderná útočná ponorka Kazaň může nepozorovaně zaútočit řízenými střelami z dálky až 2 500 km; ale možná je přeceňovaná

Útočná ponorka Kazaň je silně vyzbrojena a dokáže operovat de facto odkudkoliv, i když s omezením. Na druhou stranu může mít i některé slabiny.

Ruská ponorka Kazaň i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
                   

Ruské ponorkové loďstvo patří mezi obávané soupeře, protože disponuje pokročilými plavidly, která jsou schopna konkurovat podobným protějškům ve světě. Nepatří k nim přitom pouze jaderné ponorky s balistickými raketami a jadernými hlavicemi, ale i menší útočné ponorky s jaderným pohonem vyzbrojené řízenými střelami proti hladinovým nebo pozemním cílům. Jednou z jich je také ponorka Kazaň patřící k moderní třídě Yasen.

Ponorka Kazaň je velmi tichá a „všudypřítomná“

S konstrukcí ponorek Projekt 885 Yasen začal už Sovětský svaz, ale podařilo se je dokončit až v dnešním Rusku, a v současné době jsou v aktivní službě 4 plavidla. Jsou zkonstruována tak, aby netrpěla nešvarem předchozích sovětských jaderných útočných ponorek, tedy hlučností, kvůli níž je bylo relativně snadné lokalizovat. Konkrétně se stavbou Kazaně začalo ruské námořnictvo v roce 2009, uvádí Wikipedia, a do služby vstoupila v roce 2021.

Ponorka třídy Yasen iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
Ponorka třídy Yasen

Nejsilnějšími zbraněmi ponorky Kazaň jsou řízené střely, a to buď protilodní P-800 Oniks, nebo Kalibr k zásahům pozemních cílů, které dokáže zasahovat do vzdálenosti až 2 500 kilometrů, a to velmi přesně. Na palubě je celkem 32 střel a většinou se jedná o směsici, ale do budoucna je mají doplnit i hypersonické střely 3M22 Zircon, které mohou zasahovat plavidla i cíle na zemi. ArmyRecognition uvádí, že ponorka třídy Yasen prokázala, že je schopna pohybovat se všude, i pod ledem, takže může střely odpálit a zase nepozorovaně odplout.

Dosah je omezený jenom zásobami

Ponorka Kazaň je 130 metrů dlouhá a její výtlak činí 13 800 tun, pohybovat se přitom může maximální rychlostí 35 uzlů a ponořit se do hloubky až 450 metrů. Na její palubě slouží posádka složená ze 64 námořníků a díky jadernému pohonu je možnost ji nasadit limitována jenom množstvím zásob pro posádku. Kromě řízených střel disponuje ponorka i 10 torpédomety, jimiž může útočit na hladinové lodě a hlavně jiné ponorky.

Rusko se snaží využívat moderní ponorky jako Kazaň i jako svou výkladní skříň, potažmo mohou sloužit k demonstraci schopností. Za takovou akci lze považovat třeba plavbu Kazaně na Kubu a její těsné minutí floridského pobřeží. Na druhou stranu dávají takové akce možnost se na ponorku více zaměřit, a například fotografie tak ukázaly poškození obložení určeného k tlumení hluku, uvádí Newsweek. To by teoreticky mohlo znamenat, že ponorka není tak nehlučná, jak by být měla, a tedy by mohla být šance na její odhalení větší.

Ruská ponorka Kazaň

Co si myslíte o schopnostech ponorky Kazaň?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články