Ruská „zázračná“ střela 2M22 Zircon má několik problémů, neboť je až příliš rychlá. Ale údajně je skoro nemožné ji sestřelit

Zircon má být hypersonická střela proti námořním i pozemním cílům, které údajně zasahuje neuvěřitelnou rychlostí. Ale není jasné, zda konstruktéři vyřešili nedostatky.

Fregata Admirál Gorškov je vyzbrojena hypersonickými střelami 3M22 Zircon i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Jednou ze šesti téměř zázračných ruských zbraní, které již před několika lety oznámil světu ruský prezident Vladimir Putin, je hypersonická protilodní a protipozemní střela 3M22 Zircon. Má být určitě nasazena ve službě na jedné z ruských fregat, ale nejspíše se ji podařilo odpálit i z nějaké pozemní platformy. Navíc se objevily zprávy, že alespoň některé ze střel byly zneškodněny, ale panuje kolem toho tolik nejasností, že dobrat se pravdy je téměř nemožné.

Střela se při své rychlosti stává neviditelnou

Jedním z důvodů, proč Rusko vyvinulo hypersonické zbraně, je snaha uniknout protivzdušné obraně západních zemí, hlavně pak USA. ThePrint uvádí, že speciálně střelu 3M22 Zircon Rusko označuje za nesestřelitelnou, a také již oznámilo její nasazení. Známo je o ní jenom minimum informací, navíc mohou být mnohé z nich dezinformace a nepravdy. Třeba MilIn ptoom uvádí, že minimálně dvě odpálené střely Zircon se již protiletadlové obraně podařilo sestřelit, ale není jasné jak. Nejpravděpodobnější je zásah protistřelou z MIM-104 Patriot.

Důvodů, proč bývá střela Zircon označována za nesestřelitelnou, je několik. Tím prvním je rychlost, MissileDefenseAdvocacy upozorňuje na Putinovo tvrzení, že dosáhla rychlosti Mach 9, což znamená, že je jenom málo času na její zachycení. Při tak vysoké rychlosti se navíc kolem střely vytváří plazma, která způsobuje efekt neviditelnosti, protože ruší signály radarů, a je tedy problém na takovou střelu navést protistřelu. Možné také je, že může měnit směr letu.

Velký problém je navádění střely

Udávaný dosah střely Zircon je 1 000 km, ale to platí jenom v okamžiku, kdy letí po polobalistické dráze. V případě letu v nízké výšce nad mořem a pevninou je nejspíše mnohem kratší. Wikipedie uvádí, že má hlavici o hmotnosti 300 až 400 kg, a pravděpodobně může nést i hlavici jadernou, ač je pro cíl ničivá už jenom její kinetická energie. Podle Ruska je střelami vybavena fregata Admiral Gorškov, a v budoucnu je ponesou také další lodě a ponorky.

Letadlová loď USS Ronald Reagan

Názor: dokonce ani 10 ruských hypersonických raket Zircon nemůže potopit americkou letadlovou loď, je zkrátka příliš obrovská

Zircon může být zároveň ruskou dezinformační hrou, neboť ji tamní námořnictvo ještě nikdy veřejně nenasadilo ani při cvičení proti lodním cílům. Není proto jasné, zda se podařilo vyřešit problém s naváděním na pohybující se lodě, což je kvůli zahřívání a výše zmíněné plazmě problém. V případě útoku na pozemní cíl je to mnohem jednodušší, lze se totiž spolehnout třeba na satelitní navádění. Ale protože není mnoho informací kolem 3M22 Zircon klasifikovaných, skutečný stav věcí bude pravděpodobně znám až za několik let.

Odpálení střely 3M22 Zircon

Jak hodnotíte střelu 3M22 Zircon, a věříte zprávám o její nesestřelitelnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články