Názor: dokonce ani 10 ruských hypersonických raket Zircon nemůže potopit americkou letadlovou loď, je zkrátka příliš obrovská

Americké letadlové lodě jsou dlouhodobě nejmocnější plavidla na planetě a potopit je rozhodně není lehké. Stačit by na to neměla ani dávka ruských „super-raket“.

Letadlová loď USS Ronald Reagan i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Mají-li rivalové Ameriky, například Rusko nebo Čína, na moři něčeho obávat, jsou to letadlové lodě, jichž mají USA ve výzbroji hned 11. I ruští a čínští experti přitom uznávají, že potopit takové plavidlo není jednoduché, a problém by s tím měly i hypersonické protilodní zbraně, kterými obě země údajně disponují. Třeba vychvalovaných ruských protilodních hypersonických střel 3M22 Zircon by nejspíše bylo k potopení potřeba více než deset.

Letadlová loď je velice odolná

Ruská střela Zircon má bojovou hlavici o hmotnosti 300 až 400 kg, ale ani to by k potopení kolosu, jakým je velká letadlová loď o výtlaku 100 tisíc tun, nestačilo. Třeba ruský expert Alexej Lenkov tvrdí, že ani kdyby trefilo takovou loď 10 Zirconů, nejspíše by se nepotopila a bylo by ji možné opravit; čínští experti hovoří dokonce o nutnosti zasáhnout plavidlo až 20 střelami. To nejen kvůli velikosti, ale i konstrukci trupu z vysokopevnostní oceli a mnoha opatřením. Letadlová loď dokáže dokonce odolat i nedalekému jadernému výbuchu.

Fregata Admirál Gorškov je vyzbrojena hypersonickými střelami 3M22 Zircon iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Fregata Admirál Gorškov je vyzbrojena hypersonickými střelami 3M22 Zircon

Například Rusko se svými střelami Zircon rádo chlubí, ale zatím je má jenom na fregatě Admirál Gorškov, která by jich měla nést maximálně 16. Z největší země světa sice zaznívá, že jsou střely funkční, ale dosud jejich funkčnost veřejně nepředvedlo, i když to bylo očekáváno s nasazením fregaty při společném cvičení s Čínou a Jihoafrickou republikou. Mnozí experti upozorňují, že může mít střela kvůli své hypersonické rychlosti problém se zaměřováním, takže ji Rusko nechce předvádět, aby si neutrhlo se svojí superzbraní ostudu.

Hypersonické zbraně je možné sestřelit

Při útoku na letadlovou loď je také třeba počítat s tím, že má kolem sebe protivzdušnou obranu. Většinou ji doprovází křižníky a torpédoborce vybavené systémem Aegis a střelami jako SM-3 a SM-6, ale i dalšími zbraněmi. Při nasazení na Ukrajině třeba americký systém MIM-104 Patriot předvedl, že zvládá sestřelit i hypersonické Ch-47M2 Kinžal, i když ne vždy najisto. Je tedy logické předpokládat, že má podobné schopnosti i protivzdušná obrana kolem letadlové lodě, a nejspíše by se dokázala minimálně s částí střel vypořádat.

Ruské jaderné torpédo Poseidon

Rusko má mít jaderná torpéda Poseidon, která vyvolávají tsunami a není před nimi obrany. Doplují kamkoliv, jsou nezastavitelná

Mnoho vojenských pouček říká, že nejlepší obranou je útok, což by nejspíše platilo i v případě hypersonických Zirconů. Jejich deklarovaný dosah je 1 000 kilometrů a není pochyb, že by americké námořnictvo znalo pozici ruských lodí těmito střelami vyzbrojenými, a navíc zatím existuje pouze jediná. Zničit by je pak bylo možné pomocí letadel ze samotné letadlové lodě, přičemž mají některá dosah větší než 1 000 kilometrů. Fregatu by tak dokázala smést z hladiny dříve, než by se přiblížila na dostřel svých Zirconů.

Nakolik hypersonické zbraně ohrožují letadlové lodě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články