12 „asi“ nejlepších tanků 2. světové války: skvěle si vedli Němci, ale Spojenci je slušně potrápili. Tanky hrály klíčovou roli

Za 2. světové války vznikla celá řada skvělých strojů i naprostých propadáků. Ale jenom některé se pro své úspěchy zapsaly do historie.

Tank Churchill i Zdroj fotografie: Uživatel Murgatroyd49 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud nějaká zbraň zajistila v prvních letech druhé světové války úspěch německé armádě, byly to právě tanky a jejich správné nasazení. Trendu se ale začaly brzy přizpůsobovat i další strany, a tak proti sobě nakonec stála na bojištích celá řada velmi (ale i méně) kvalitních tanků, z nichž mnohé zanechaly v dějinách znatelných otisk.

Pěchotní tank Churchill Mark IV

Velmi robustní britský tank se silným pancířem a dělem ráže 75 milimetrů. Jeho první modely příliš velký úspěch neměly, ale po vylodění v Normandii se ukázalo, že i přes svoji nízkou rychlost může být v mnoha situacích užitečný; oproti svým soupeřům měl např. velmi dobré pancéřování. Ve výzbroji zůstal až do roku 1952.

Osvědčený Panzer IV KwK 40 L/43

Tanky Panzer IV existovaly v německé armádě v mnoha variantách. Ale nejpovedenější byla ta vyzbrojená novým vysokorychlostním kanónem KwK 40 L/43 ráže 75 milimetrů, který si dokázal hravě poradit i se sovětskými tanky T-34. Panzer IV KwK 40 L/43 byl velmi spolehlivý a vyráběn byl v hojném množství.

Panzer IV iZdroj fotografie: Uživatel baku13 / Creative Commons / CC BY-SA
Panzer IV

Protitankový Sturmgeschütz III

Německý stroj označovaný také jako Stug III vlastně není tank, ale stíhač tanků, protože nemá klasickou věž. Měl velmi silné dělo 7,5 cm StuK 37 L/24 ráže 75 milimetrů a nízkou siluetu, takže se dokázal velmi dobře skrýt. Za oběť mu dohromady padlo kolem 20 tisíc nepřátelských tanků.

Početný střední tank T34/85

Sovětská „té-třicet-čtyřka“ byla nejvyráběnějším tankem historie, celkem sjelo z výrobních linek 22 000 kusů. Nejsilnější variantou přitom byla ta vyzbrojená dělem ráže 85 milimetrů, ale kromě silnější zbraně měl tank T-34 i posílené pancéřování. Jeho výroba byla navíc mnohonásobně rychlejší a levnější než třeba německého Tigeru I.

Tank T-34/85 iZdroj fotografie: Uživatel Panther / Creative Commons / CC BY-SA
Tank T-34/85

Vylepšený M4A3 Sherman Easy 8

Americké tanky Sherman patřily taktéž k velmi hojně zastoupeným strojům, ale jejich nevýhodou bývalo slabé dělo. Ke konci války však odstranila tento nedostatek modifikace nazývaná Easy 8, kdy M4A3 Sherman dostal vysokorychlostní dělo ráže 76 milimetrů, což z něho činilo obávaného protivníka.

Nejlepší Panzer V Panther

Německý střední tank se inspiroval hlavně sovětským tankem T-34, ale oproti němu měl celou řadu vylepšení. Někdy bývá označován za nejlepší střední tank celé války. Přes počáteční problémy se spolehlivostí se velmi osvědčil a disponoval silným vysokorychlostním dělem ráže 75 milimetrů.

Křižníkový tank Comet

Nejpokročilejší britský tank druhé světové války se zúčastnil až samého konce. Vyzbrojen byl vylepšeným 17liberním kanonem, který si dokázal poradit se všemi obrněnci na bojišti. Silný motor také odstranil nedostatečnou rychlost, tedy častou slabinu britských tanků vysoké hmotnosti.

Těžký Panzer IV Tiger I

Nejlepší německý tank z let 1942 až 1943 byl navržený tak, aby ho nedokázal zničit žádný tehdejší tank. Kromě mimořádně silného pancíře disponoval také silným dělem ráže 88 milimetrů. Své soupeře s ním dokázal zničit na velmi dlouhou vzdálenost, ke konci války ale již soupeři věděli jak na něj; třeba Sověti ho často přečíslili, když proti němu vyjíždělo i 10 středních tanků T-34, z nichž ale často i polovina proti jednomu padla.

Tank Tiger I iZdroj fotografie: Public Domain
Těžký tank Tiger I

Sovětské monstrum IS-2

Sovětské velení potřebovalo pro boj s německým Tigrem a jeho nástupci silnou odpověď. Nakonec konstruktéři vytvořili těžký tank IS-2 se silným pancířem a dělem ráže 122 milimetrů. Proti německým strojům se velmi osvědčil, Sověti ho pak používali i k prolomení linií v počátku bitvy.

Supertěžký Panzer IV Tiger II

Němci vyvinuli ještě následovník tanku Tiger, a sice Tiger II (označován byl také jako Tiger B). Měl zkosený pancíř a tím i mimořádnou odolnost, a do výbavy dostal vylepšené dělo ráže 88 milimetrů. Dokázal být smrtící, ale limitující byla jeho vysoká hmotnost a náročnost výroby.

Pouštní Cruiser Mk VI Crusader

Britský křižníkový tank Crusader byl oporou vojáků bojujících v severoafrické kampani. První verze neměla dostatečnou výzbroj ani pancéřování, ale modernizace to změnila a díky ní se vyrovnal tehdejším německým tankům. V druhé polovině války však nebyl dostatečně silný a příliš se neobjevoval silný.

Tank Crusader iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
Tank Crusader

Dvoudělový Char B1

Francouzský tank byl na začátku války jedním z nejsilnějších strojů, němečtí protivníci s ním měli veliký problém. Byl vybaven houfnicí ráže 75 milimetrů v trupu a protitankovým dělem ve věži, a navíc disponoval i silným pancířem. Byl ale pomalý a měl velikou spotřebu.

Jaký tank 2. světové války hodnotíte jako nejlepší?

Zdroj: HotCars
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články