2hlavňová ruská houfnice Koalice-SV by měla nejvyšší kadenci na světě i další plusy, ale nevýhody nakonec převážily

Vícehlavňový systém nebyl úplně novou myšlenkou, i když v moderní době je spíše raritou. A jak se ukázalo, ani ruská snaha na tom nic nezměnila.

Ruská samohybná pásová houfnice 2S35 Koalice-SV i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejmodernější těžkou samohybnou houfnicí ruské armády je v současné době 2S35 Koalice-SV. Na jejím vývoji konstruktéři pracovali řadu let a dokonce to chvíli vypadalo, že by nakonec mohla mít dvě hlavně místo jedné. Vznikl tak i dvouhlavňový prototyp, ale nakonec převládl názor vytvořit klasické řešení s jednou hlavní. Ovšem dvouhlavňový systém, jak se zdá být bizarní, měl v některých ohledech smysl, až ho doprovázely také nevýhody.

2 hlavně by zajistily vysokou kadenci, ale…

Možná se to zdá být zvláštní, ale dvouhlavňová Koalice-SV opravdu dává z některých pohledů smysl. OverClockers uvádí, že jednou z jeho výhod byla vysoká rychlost střelby, a to přesto, že houfnice nedokázala střílet z obou hlavní naráz, ale jednou pálila levná, a potom zase pravá, díky čemuž byla kadence až 16 ran za minutu, což žádný jiný takový systém na světě nedokáže. V podstatě by to znamenalo, že by osádka mohla během velmi krátké doby zasypat cíl hustou palbou, a pak změnit pozici, aby se vyhnula nepřátelské protibaterijní palbě.

Zdálo by se proto logické takový systém postavit, ale TopWar upozorňuje, že má Koalice-SV automatické nabíjení, což by vyžadovalo umístit dovnitř dvojitý nabíjecí systém. Ten je ale složitý a zabírá místo, takže by bylo nutné postavit systém větší, případně zmenšit zásobu střeliva, což by zase u děla s vysokou kadencí nemělo logiku. Složitý mechanismus také znamenal vyšší pravděpodobnost poruchy, a nevýhodou byl i nárůst hmotnosti, který by se projevil na mobilitě a mohl ztížit přepravu po mostech nebo na návěsech.

Koalice-SV by vydržela déle než ostatní

Výhodou je nicméně dle obou výše zmíněných zdrojů nižší opotřebení hlavní. U děl se po určitém počtu výstřelů opotřebují, i když jsou dělané z kvalitních materiálů, což má vliv na přesnost i bezpečnost děla. To pak musí na složitou výměnu a schází na bojišti. Ovšem díky dvěma hlavním by Koalice-SV dokázala pálit dvojnásobek ran, a ty by potom bylo možné vyměnit v jednom kroku najednou, což by ušetřilo práci a snížilo absenci na bojišti.

Ruská samohybná pásová houfnice 2S35 Koalice-SV

Ruská houfnice 2S35 Koalice-SV se vyrovná i nejlepším západním dělům. Její dostřel je až 80 km a opustila sovětské standardy

Nakonec ale převážil názor udělat houfnici jednohlavňovou. Více hlavní přitom nebyla originální myšlenka, Military-History uvádí, že Němci už v 70. letech 20. století postavili prototypy dvouhlavňového tanku Versuchsträger s dvěma děly 105 nebo 120 mm, a americký stíhač tanků M50 Ontos používaný ve válce ve Vietnamu měl dělových hlavní hned šest. TankHistoria však uvádí, že se v tomto případě jednalo o bezzákluzová děla ráže 106 mm. Za zmínku pak stojí i „5hlavý“ sovětský tank T-35, ale ten měl kromě vysokého počtu děl i několik věží.

Dvouhlavňová 2S35 Koalice-SV

Jak by si na bojišti vedla dvouhlavňová houfnice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články