Ruská houfnice 2S35 Koalice-SV se vyrovná i nejlepším západním dělům. Její dostřel je až 80 km a opustila sovětské standardy

NÁZOR: Dělostřelectvo je pro ruskou armádu velice důležité, ale až houfnice 2S35 je po desítkách let něčím opravdu novým a se světovou úrovní.

Ruská samohybná pásová houfnice 2S35 Koalice-SV i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi největší přednosti sovětské, a později ruské armády, patřilo a stále patří silné dělostřelectvo. V mnoha situacích dokáže dát vojákům na bojišti velikou výhodu, a to v obraně i v útoku. Jenomže děla vycházející ze sovětských konstrukcí, jaká mají ve výzbroji ruské ozbrojené síly, začala za moderními protějšky západních států zaostávat. Cestou, jak tento handicap vyrovnat, je však ruská samohybná pásová houfnice 2S35 Koalice-SV (2S35 Koalitsiya-SV).

Zkoušky 2S35 Koalice-SV trvaly 8 let

Na ruském těžkém dělu, které se v mnoha ohledech těm západním zcela vyrovná, začal ruský obranný průmysl pracovat v novém tisíciletí, a v roce 2006 se objevil první demonstrátor. MilitaryToday uvádí, že měl dokonce 2 hlavně a střílel kadencí až 16 ran za minutu, a to postupně z obou hlavní, aby se příliš nezahřívaly. Konečný prototyp z roku 2013 už měl však hlaveň pouze jednu. Předsériové kusy pak dostala armáda v roce 2015, a jejich vojskové zkoušky trvaly až do roku 2023, kdy se také rozeběhla sériová výroba 2S35 Koalice-SV.

Zadní část houfnice 2S35 Koalice-SV s kulometem na věži iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Zadní část houfnice 2S35 Koalice-SV s kulometem na věži

Na první pohled se může Koalice-SV podobat starší sovětské houfnici 2S19 Msta-S, v níž se také konstruktéři v mnohém inspirovali, ale i tak jde o zcela jinou zbraň. Umístěna je na pásovém podvozku, konkrétně jde o upravený podvozek tanku T-90. Na něm je otočná věž osazená dělem 2A88 ráže 152 mm a těžkým kulometem. Houfnice je vybavena digitálními displeji, moderním řízením palby, a má jednotný automatizovaný taktický velitelský systém, což jí umožňuje palbu za každých povětrnostních podmínek, uvádí Defence-Blog.

Dosah i rychlost palby je velmi dobrá

Některé informace se ohledně nové ruské houfnice v různých zdrojích liší. Většina se ale shoduje, že s běžným střelivem zasáhne cíle na zhruba 40 kilometrů, což je srovnatelné se západními děly, z nichž lze jmenovat třeba špičkovou německou houfnici PzH 2000. Se speciálními projektily je pak údajně 2S35 Koalice-SV schopna zasahovat cíle na 70 až 80 km, což je v případě pravdivosti úctyhodný výkon. Rychlost střelby je až 10 ran za minutu, čímž se německé zbrani rovněž vyrovnává. Zásoba munice by pak měla mít na 60 až 70 ran.

K obsluze ruské houfnice stačí osádka 3 vojáků, která je chráněna pancířem proti střepinám dělostřelecké palby. 2S35 Koalice-SV se přitom umí pohybovat rychlostí až 60 km/h. Relativně vysoká rychlost a dobrá průchodnost terénem ve spojení s dalekým dostřelem tak ruským dělostřelcům umožní zůstávat od bojů dále než jejich starší děla. To je zásadní v době, kdy jsou největší hrozbou drony, protože zůstane pro mnohé mimo dosah. Zvýšená přesnost pak umožní zasahovat cíle s vyšší efektivitou a šetřit cenné střelivo.

Ruská houfnice 2S35 Koalice-SV

Jak hodnotíte ruské houfnice Koalice-SV, a s jakými západními ekvivalenty byste ji srovnali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články