Ukrajinská houfnice 2S22 Bohdana devastuje jeden ruský cíl za druhým. Vojáci si ji po právu nesmírně pochvalují

NÁZOR: Ukrajinská armáda se spoléhá hlavně na dělostřelecké systémy poskytnuté západními spojenci, ale ve výbavě má i zajímavý kousek domácí produkce.

Ukrajinská houfnice 2S22 Bohdana i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Když začala ruská invaze na Ukrajinu, dělostřelectvo ukrajinské armády tvořila hlavně technika původem ze SSSR. Výjimkou byl ale prototyp domácí kolové samohybné houfnice 2S22 Bohdana s moderní konstrukcí. Tehdy za sebou ještě neměl všechny testy a existoval zřejmě v jediném exempláři. Od té doby se to ale změnilo a houfnici dnes ukrajinský průmysl vyrábí. A co víc, vojáci na frontě si ji nemohou vynachválit, jak podotkl i DefenseExpress.

2S22 Bohdana používá munici NATO

Tento zbraňový systém se podle zkušeností ukrajinských dělostřelců vyrovná francouzské houfnici CAESAR. Ostatně jde o velmi podobný typ, protože je umístěna na automobilovém podvozku, a obě mají dělo ráže 155 milimetrů, které vypaluje standardní munici zemí NATO. Obsluhy houfnic 2S22 Bohdana nasazených již přes čtvrt roku v Doněcké oblasti přitom tvrdí, že jsou velice přesné a dokáží napáchat veliké škody. Střepiny některých projektilů létají prý do vzdálenosti až 400 metrů a na pěchotu mají devastující účinek.

2S22 Bohdana odstřeluje Hadí ostrov iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Houfnice 2S22 Bohdana odstřeluje Hadí ostrov

Zkoušky ukrajinské houfnice 2S22 Bohdana začaly v roce 2018, a zajímavostí je, že při nich údajně byla používána i munice vyrobená v České republice. Zbraň byla umístěna na podvozku ukrajinského nákladního automobilu KrAZ, ale objevila se nakonec i verze na tatrováckém podvozku, s jehož využitím má Ukrajina veliké zkušenosti. Existují však i typy na platformě MAZ-6317, což ukazuje skvělou variabilitu celého systému.

Bohdana vyhnala Rusy z Hadího ostrova

Sériová výroba houfnice 2S22 Bohdana začala na Ukrajině na počátku roku 2023, a kolik jich je v současnosti ve výzbroji, nelze zjistit. Při vylepšování konstrukce mohli Ukrajinci využít zkušeností z nasazení například proti ruským vojákům okupujícím Hadí ostrov, který leží asi 40 km od pobřeží. Bohdana dokáže díky své moderní konstrukci do takové vzdálenosti dostřelit, a s raketově poháněnými projektily zvládne zasáhnout cíl i ve vzdálenosti přes 50 kilometrů. Pod odstřelováním nakonec museli Rusové ostrov upustit.

Ukrajinská samohybná houfnice 2S22 Bohdana

Ukrajinská experimentální houfnice 2S22 Bohdana se vyrovná těm ze Západu: Rusy vyhnala třeba z Hadího ostrova a míří do sériové výroby

Zkušenosti přitom sdílí i samo ukrajinské ministerstvo obrany, které upřesnilo, že jsou hlavními cíli místa s vysokou koncentrací nepřátelské lidské síly, muniční sklady, obrněná vozidla a velitelská a pozorovací stanoviště. Houfnice dokáže na počátku střelby pálit kadencí až 8 ran za minutu, i když záleží na úrovni výcviku pětičlenné obsluhy. Ta má přitom velmi zjednodušenou práci, protože zbraň zvládá mnoho úkonů automaticky.

Při dojezdu na místo údajně stačí jen stisknout tlačítko a ona se do minuty připraví ke střelbě sama – a podobně rychle je pak schopna místo opustit, aby se vyhnula odvetné palbě. I tak prý zvládne baterie za den vystřelit stovku granátů. Díky modernímu řízení palby navíc naprostá většina z nich zasáhne cíl přesně.

Ukrajinští vojáci střílí z houfnice 2S22 Bohdana

Jak ukrajinskou 2S22 Bohdana hodnotíte? Zamlouvá se vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články