Ukrajinská experimentální houfnice 2S22 Bohdana se vyrovná těm ze Západu: Rusy vyhnala třeba z Hadího ostrova a míří do sériové výroby

Ukrajinská armáda pracovala na vlastní samohybné houfnici řadu let a otestovala ji také v ostrém boji proti Rusku. Díky úspěchům teď míří do sériové výroby.

Ukrajinská samohybná houfnice 2S22 Bohdana i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
                   

Ukrajinský zbrojní průmysl dokázal navzdory ruské invazi pokračovat ve vývoji některých perspektivních zbraní; a vlastně postupuje rychleji než dříve. Na začátku roku 2023 tak napadená země mohla oznámit, že spouští výrobu vlastní samohybné houfnice západního typu. Její prototyp přitom dříve nasadila do bojů s Ruskem a velmi se osvědčil. I na základě těchto bojových zkušeností houfnice 2S22 Bohdana zanedlouho posílí ukrajinské jednotky na frontě.

Jediný prototyp houfnice 2S22 Bohdana

S vývojem dělostřelecké zbraně začali ukrajinští konstruktéři již před několika lety a prototyp předvedli poprvé v roce 2018. Když Rusko v únoru 2022 zaútočilo, existoval v té době stále jenom jediný kus, který procházel náročnými testy; střílel mimochodem i střelivo vyrobené v Česku. A protože Ukrajinci neměli dostatek těžkých zbraní, nasadili i tento exemplář do bojů, v nichž se velmi osvědčil. Nejznámější akcí samohybné houfnice 2S22 Bohdana bylo vyhnání ruských vojáků z Hadího ostrova, který leží přibližně 35 kilometrů od pobřeží Černého moře.

🇺🇦💥💥💥🇷🇺 Eksperymentalna broń Ukrainy, która ma zacząć być produkowana seryjnie. Jak dotrze na front to da się mocno we…

Zveřejnil(a) Mateusz Duch • BLOG dne Pátek 27. ledna 2023

Právě při odstřelování tohoto ostrova západními projektily ráže 155 mm houfnice 2S22 Bohdana prokázala, že se vyrovná západním zbraním. Díky munici s prodlouženým dostřelem má zasahovat cíle do vzdálenost 40 až 42 km a s raketově poháněnými projektily dokonce až do 60 kilometrů. Rychlost střelby je 6 ran za minutu a dá se říci, že parametry i konstrukcí – tedy otevřeným dělem na podvozku nákladního automobilu – je velmi podobná francouzské houfnici CAESAR, kterou má Ukrajina ve výzbroji také (a mimo ní ji dostane i AČR).

Kde Ukrajina houfnice 2S22 Bohdana vyrábí nikdo neví

Zprávu o zahájení sériové výroby přinesl v lednu 2023 ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Samohybnou houfnici měl vyvinout a produkovat Charkovský traktorový závod, známý výrobce tanků a dalších zbraní již ze sovětských dob. Kde ale nakonec bude 2S22 Bohdana vyráběna nikdo z bezpečnostních důvodů nezveřejnil, aby Rusko výrobu nenapadlo. Pravděpodobně to ale nebude v Charkově ležícím blízko ruských hranic, protože je často odstřelován.

Prototyp houfnice umístili Ukrajinci na nákladní automobil KrAZ-6322, což zbrani umožnilo dojezd až 1 200 kilometrů. Ministr Reznikov však avizoval, že sériově vyráběné zbraně budou instalovány na jiném podvozku. Není vůbec vyloučené, že půjde o podvozky Tatra, protože Ukrajina podobný záměr již v minulosti avizovala, a tatrovácké platformy již u některých systémů používá. Pro dělo se určitě hodí, mají skvělou mobilitu a mohou dostat i pancéřovanou kabinu. Ale na definitivní potvrzení je zatím třeba vyčkat.

Co může vlastní samohybná houfnice změnit?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články