Docela nový ruský protiletadlový dělostřelecký systém Derivacija-PVO ráže 57 mm může být řešením proti dronům i letadlům

Protiletadlové dělostřelectvo s moderními parametry zažívá velikou renesanci, neboť se ukazuje být schopné také proti dronům, a navíc není extrémně drahé.

2S38 Derivaciya-PVO ze strany i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Protiletadlové dělostřelectvo patřilo k prvním zbraním vyvinutým proti letadlům a dalším létajícím objektům, ale s příchodem raketových systémů od něj začaly armády pomalu upouštět. V posledních letech se však zase začíná objevovat, a to především jako zbraň schopná relativně levně sestřelovat drony, i když může působit i proti jiným zbraním a pozemním cílům. Rusko v tom vsází i na nový samohybný systém označený 2S38 Derivaciya-PVO.

Derivaciya-PVO zvládne i nadzvukové cíle

Ruská armáda nikdy protiletadlové dělostřelectvo zcela nevyřadila, ale většina systémů pochází ještě z dob Sovětského svazu, takže potřebovaly modernizaci. MilitaryToday uvádí, že první exempláře 2S38 Derivaciya-PVO byly dokončeny v roce 2020, i když prototyp se objevil již o několik let dříve. Jedná se o samohybný systém na pásovém podvozku, a zřejmě by měl být náhradou za sovětský 2S6 Tunguska. Schopen má být sestřelovat drony, vrtulníky, letadla nebo střely do rychlosti asi Mach 1,5, ale může ničit i pozemní cíle.

2S38 Derivaciya-PVO zepředu iZdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
2S38 Derivaciya-PVO zepředu

Základem zbraně je kanon 2A90 ráže 57 mm, uvádí Wikipedia, který by měl používat speciálně navrženou munici označovanou jako ZAK-57, přičemž rychlost palby dosahuje 120 ran za minutu a má dosah 6 km do dálky a 4,5 km do výšky. Uvnitř vozidla je zásoba munice na 148 ran, což není mnoho, proto se předpokládá, že ho bude doprovázet speciální muniční vozidlo na podvozku Ural-4320 nebo Ural-63704-0010, z něhož půjde zásoba rychle doplnit.

Systém detekuje letoun A-10 na 12,3 km

2S38 Derivaciya-PVO by měl disponovat elektrooptickým a termálním zobrazovacím systémem pro získávání a sledování cílů a navádění projektilů, a také laserovým dálkoměrem, uvádí ArmyRecognition. Třeba letoun Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II by měl být schopen detekovat až na 12,3 km, malé drony pak na mnohem kratší vzdálenost. Kromě kanonu je na vozidle také kulomet, ale ten dle všeho slouží k obraně proti pěchotě.

Rusko na Ukrajině využívá i zbraně pašované Íránem podporovanými iráckými milicemi. Dodán byl i raketový systém PVO Bavar 373

Systém využívá podvozku bojového vozidla pěchoty BMP-3 běžně zavedeného v ruských ozbrojených silách, což značně zjednodušuje údržbu. Jeho osádku tvoří 3 vojáci a pancíř by je měl ze všech stran chránit proti munici ráže 14,5 milimetrů. Rychlost vozidla je až 70 km/h a dojezd kolem 600 kilometrů, a navíc je 2S38 Derivaciya-PVO obojživelné, takže dokáže jednotky následovat i při překročení vodního toku, kdy plave rychlostí 10 km/h.

Střelba 2S38 Derivaciya-PVO

Jak schopný může být ruský systém 2S38 Derivaciya-PVO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články