Velmi účinné spojení sovětského děla, BMP-3 a moderní doby vytváří nedetekovatelný 2S38 ZAK-57 proti řízeným střelám a dronům

K vytvoření účinné zbraně proti nějaké hrozbě není někdy potřeba vymýšlet cokoliv nového, ale pouze zkombinovat léty osvědčenou techniku dohromady.

Samohybný systém protivzdušné obrany 2S38 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Hlavně rozmach dronů nutí postupně mnohé armády k hledání nových způsobů, jak se proti nim bránit. Vznikají proto stále nové zbraně, které dokáží tyto bezpilotní letouny sestřelovat z oblohy, ale často se jako účinné ukazují i docela letité zbraně, případně je lze zkombinovat s modernějšími technologiemi. A přesně tak to udělali v Rusku při vývoji samohybného systému protivzdušné obrany známého jako 2S38 ZAK-57 Derivace PVO.

Staré sovětské dělo na podvozku BMP-3

Systém 2S38 je poměrně nový, veřejnosti byl poprvé představen v roce 2018, uvádí Army-Guide. Jde vlastně o kombinaci podvozku bojového vozidla pěchoty BMP-3 běžně používaného ruskou armádou, na němž je umístěna platforma s automatickým kanonem 2A90 ráže 57 mm, což je vlastně modernizované sovětské protiletadlové dělo S-60. WeaponSystems uvádí, že bylo vyráběno v 50. letech 20. století, ale některé státy ho používají dodnes.

Zbraň je určena k ničení letících cílů do vzdálenosti 6 kilometrů a výšky 4,5 kilometru, avšak dokáže ničit i 3 kilometry vzdálené pozemní cíle, uvádí VPK. Střílí přitom kadencí až 120 ran za minutu a ve vozidle je zásoba 148 nábojů. Užívány jsou různé typy munice, zejména ale tříštivá se stopovkou a průbojná. Vedle toho by měl být na vozidle kulomet a některé zdroje naznačují, že i protitanková řízená střela 9K135 Kornet, což by z 2S38 dělalo opravdu víceúčelové vozidlo jak v protivzdušné obraně, tak v pozemních bojích.

Cíle hledá jenom kamera a termovize

Co může být slabinou zbraně, je absence jakéhokoliv radaru. Sice to znemožňuje zaměření signálu, ale MilIn uvádí, že může k detekci a zaměření cílů používat jenom optický systém s televizní a termovizní kamerou, stejně jako laserový dálkoměr. Systém 2S38 ZAK-57 má být sice schopen zachytávat cíle do rychlosti 1 800 km/h, což by mělo stačit na většinu řízených střel nebo bojových letounů, ale jde pravděpodobně pouze o teoretický údaj. Ani tak ale není pochyb, že proti pomalým dronům bude jistě více než dostatečný.

Ukrajinská armáda ukořistila několik vzácných 2B16 Nona-K, což je kombinace houfnice a minometu v jednom

Výhodou může být naopak umístění na podvozku BMP-3, což je nejsilnější ruské BVP současnosti. Osádce 3 vojáků poskytuje v přední části ochranu i proti střelám ráže 30 milimetrů a zajišťuje rychlost 72 km/h. U 2S38 navíc zůstala zachována i schopnost plavby po vodě. Ruským vojákům tak může protivzdušnou obranu poskytovat nejenom v blízkosti přední linie, ale i v případě vyloďovacích operací nebo při překonávání vodních toků.

Střelba z 2S38

Jak hodnotíte konstrukci ruského systému 2S38?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články