100% ukrajinské 120mm minometné granáty jsou mimořádně silné, ruské jednotky i auta rozmetají; výroba má probíhat v ČR

Ukrajina se nespoléhá jenom na dodávky munice od spojenců, třeba těžké minometné granáty si vyrábí sama. Produkční závod je pravděpodobně v České republice.

Střelba z minometu i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Západní spojenci nejsou schopni pro ukrajinské dělostřelectvo zajistit všechnu potřebnou munici, protože nemají dostatečné kapacity, a chybí jim i některé suroviny. Ani ve skladech jí přitom po více než roce války už tolik nemají. Ukrajina proto vyrábí i svou vlastní, a to dokonce pro Západní typy těžkých minometů ráže 120 milimetrů. Ale nikoliv „doma“ – aby byla výroba v bezpečí, probíhá v zahraničí – pravděpodobně v České republice.

Česko a Ukrajina mají o výrobě smlouvu

Jestli Ukrajina vyrábí těžkou minometnou munici v Česku, není stoprocentně jasné, protože jde o utajované informace – mnoho náznaků tomu ale nasvědčuje, jelikož obě země v listopadu 2022 podepsaly dohodu o výrobě munice. Tu mají přitom zajišťovat přímo ukrajinští dělníci. Jisté je, že výroba běžet musí, protože Ukrajinci na sociálních sítích a telegramových kanálech informují, že již tuto munici do minometů používají na frontě.

Ukrajinská armáda má řadu typů těžkých minometů, některé jsou sovětské nebo ukrajinské konstrukce, ale další dostala od Západních zemí, případně obdržela Američany zabavené íránské zbraně původně určené povstalcům v Jemenu. Známé je například používání finských minometů 120 KRH 92, které dokáží pálit rychlostí až 15 ran za minutu, a jejich dosah je 7,3 kilometrů. U některých jednotek lze najít i původem francouzské minomety MO-120-RT. Jejich dosah s běžnou municí je 8 100 metrů, a s raketově poháněnou kolem 12 km.

Granáty kosí pěchotu a ničí automobily

Ukrajinská munice má být velice účinná – dle dostupných údajů létají střepiny z exploze do vzdálenosti až 250 metrů, i když vysoce efektivní jsou většinou na vzdálenost 25 až 60 metrů. Minometné granáty jsou vhodné především proti pěchotě na otevřeném prostranství, a to možná lepší než dělostřelecké granáty. Díky své síle s však dokáží zničit i slabě pancéřovaná vozidla, čehož si jsou také ukrajinští vojáci vědomi a nebojí se na ně pálit.

Jaká je produkce minometných granátů, však není známo, ale zřejmě zatím nepůjde o vysoká čísla. Podle dostupných zpráv je ukrajinské dělostřelectvo – které má primárně těžké minomety k dispozici – schopno vypálit asi 6 tisíc ran za den. Granátů by ale Ukrajina potřebovala více, protože Rusko jich vypálí i několikanásobně více. Kromě munice do těžkých minometů má pak Ukrajina v zahraničí vyrábět i granáty ráže 82 mm do středních minometů.

Ukrajinští vojáci střílí z těžkého minometu

Jak se díváte na možnou výrobu ukrajinské munice v ČR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články