Video: zničený tank M1 Abrams ukazuje utajovaný kompozitní pancíř

Složení a síla pancíře amerických tanků Abrams, i když nejenom toho, je pečlivě udržované tajemství. Takže pokud padne nepříteli do rukou, je to nemalá hrozba.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Americká armáda nejspíše definitivně přišla o jedno ze svých přísně střežených tajemství, a sice o složení a odolnost tanku M1A1 Abrams. Rusku se totiž podařilo získat vraky nebo deriváty několika obrněnců – známé jsou minimálně 2 případy, kdy ho ukořistilo. Může je tak detailně prozkoumat, a to včetně složení odolného pancíře. Získá tím určitě mnoho užitečných tajemství, ale na druhou stranu ne ta největší, jejichž znalost zůstane omezena.

Jediný vrak odhaluje nejspíše vše zajímavé

Rusko má k dispozici minimálně 1 vrak tanku M1A1 Abrams – ArmyRecognition uvedl, že se ho ruským vojákům podařilo ukořistit velmi poškozený a museli ho odtáhnout dvěma vozidly Brem-1; další kořistí je pak vozidlo M1150 Assault Breacher Vehicle, jehož převoz je vidět na videu pod tímto článkem. Nejde ale přímo o tank Abrams, nýbrž o odminovávací vozidlo postavené na jeho základě, přičemž má stejnou nebo podobnou ochranu.

Ukořištěné M1150 je poškozené a dostupné fotografie na sociálních sítích dokonce zachycují detaily jeho odhaleného kompozitního pancéřování. Je vidět hned několik vrstev – kromě klasického nejspíše ocelového pancíře i relativně silná vrstva z jakýchsi šikmo umístěných destiček, mezi nimiž jsou mezery. Za ní je další podobná vrstva, ale tenčí a složená z mnohem menších destiček, následovaná dalšími vrstvami, jejichž strukturu poznat nelze. Lze samozřejmě očekávat, že jsou ve vracích i technologie, které mohou konstruktéry velice zajímat.

Pancíř Chobham má být účinný

Tank M1 Abrams má mít variantu pancéřování Chobham vyvinutého ve Velké Británii v 60. letech 20. století. Wikipedia ho popisuje jako pancéřování složené z keramických dlaždic uzavřených v kovové konstrukci a spojených s nosnou deskou, přičemž obsahuje i několik elastických vrstev. Takovýto pancíř má být schopen díky extrémní tvrdosti keramických desek rozložit účinky kumulativních náloží. Ve viditelných kapsách se podle všeho kumulativní paprsek rozptyluje, a zároveň je pancíř schopen odolat i penetračním projektilům.

Hlaveň tanku M1 Abrams v níž se používá munice M829

„Malý velký“ problém pro americké tanky M1 Abrams: doslova roztříštit je může koule rychlá Mach 4, ale zatím pouze teoreticky

Ukořistěná technika je pro Rusko samozřejmě cenná. Může totiž odhalit slabiny obrněnců a napomoci ke konstrukci nové protitankové munice či nového typu vlastního pancíře. Twz ale upozorňuje, že nejcennější tajemství ochrany tanků M1 Abrams tím Rusko nemá. Verze M1A1 je starší a varianta jejího pancéřování je jiná než u moderní verze M1A2 SEPv3. Exportní varianty také nemají namontovaný přídavný pancíř z ochuzeného uranu, takže Rusko jisté znalosti získá, ale ne takové, jak si poradit s moderními tanky ve výzbroji americké armády.

Rusové, jak táhnou ukořistěné vozidlo M1150 na základě tanku M1 Abrams

Jak cenné mohou být pro Rusko vraky tanků M1 Abrams?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články