76 německých tanků Leopard 2A8 by AČR významně posílilo. Stejně jako desítky starších Leopardů 2A4 coby „sekundantů“

Aktuálně má česká armáda ve výzbroji tanky T-72 sovětské konstrukce a darem obdržené Leopardy 2A4. Hlavní tankovou sílu má však tvořit nejnovější verze 2A8.

Tank Leopard SA7HU pro Maďarsko i Zdroj fotografie: Matěj Fric / Creative Commons / CC BY-SA
                   

České tankové vojsko je zastaralé, protože ho tvoří tanky T-72 sovětské konstrukce, i když je jádrem 30 modernizovaných T-72M4CZ. Ale i ty jsou dnes již nevyhovující, takže čeští vojáci potřebují nové stroje. A vše nasvědčuje tomu, že se páteří našich tankových sil stane nejmodernější verze německého tanku Leopard 2, tedy A8, a doplňovat ji bude starší Leopard 2A4, i když definitivní slovo ještě nepadlo a plány se mohou změnit.

Leopardy 2A8 by doplňovaly verze 2A4

O možnosti pořídit si tanky Leopard 2A8 mluví české ministerstvo obrany již delší dobu a intenzivně o tom jedná s německou stanou. Novinky s odvoláním na náměstka ministryně obrany Františka Šulce uvedly, že Česko konkrétně jedná o pořízení 76 kusů tanků verze 2A8. Dohoda ještě není uzavřena, takže není jasné, kdy by vojáci mohli tanky fyzicky obdržet, ani jaká by byla jejich cena, ale mluví se o částce ve výši zhruba 50 miliard korun. Česká republika by chtěla tanky nakoupit spolu s německou vládou, aby byla cena co nejnižší.

Čeští vojáci již na Leopardech 2 cvičí, protože Česko dostalo od Německa darem 14 starších Leopardů 2A4 a 1 vyprošťovací vozidlo Büffel 3 na podvozku stejného tanku. To přitom nabízí darování dalších 15 tanků, a dalších 15 by si Česko mohlo koupit. Mělo by pak 42 kusů Leopard 2A4 a 3 vyprošťovací vozidla, uvedl iRozhlas. Tím by mohli vojáci sekundovat dalším 76 nejmodernějším Leopardům 2A8 – tedy pokud bude uzavřena dohoda o jejich koupi. Leopard 2A4 lze navíc modernizovat a zlepšit tak jeho schopnosti i ochranu.

Leopard 2A8 má nejmodernější vybavení

Leopard 2A8 vychází z předchozí verze A7, ale oproti ní má být zesílena ochrana, a také dostal modernizovaný motor. ArmyRecognition uvádí, že jeho hlavní zbraní je kanon s hladkou hlavní ráže 120 mm o délce hlavně 55 ráží se schopností využívat nejnovější typy tankové munice. Osádka se v boji může spolehnout na pokročilou optiku, vyspělé řízení palby zaručující vysokou pravděpodobnost zničení cíle první ranou nebo třetí generaci termovize.

Tank T-72M4CZ

Hlavní bojový tank T-72M4CZ v AČR ještě nějakou dobu zůstane, i když by ho měl nahradit Leopard 2A8. Nic lepšího asi není

Velkým plusem je také u Leopardu 2A8 zvýšení ochrany osádky – v základu by se měl spoléhat na posílený kompozitní pancíř složený z oceli, wolframu, kompozitní výplně a keramických komponent, doplněn by měl potom být pasivním pancéřováním. Zesílena je na tanku také střecha, což se hodí proti dronům, a podlaha proti minám. Vedle toho dostane i systém aktivní ochrany Trophy se schopností ničit přilétající protitankové střely, než se dostanou k tanku. Zatím není známé, zda tank dostane i nějakou ochranu proti sebevražedným dronům.

Leopard 2A8

Jak hodnotíte záměr koupit tanky Leopard 2A8, a kolik by jich měla AČR provozovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články