Hlavní bojový tank T-72M4CZ v AČR ještě nějakou dobu zůstane, i když by ho měl nahradit Leopard 2A8. Nic lepšího asi není

Už teď se čeští vojáci učí ovládat německé tanky, i když starší verze. Pokud však ministerstvo kývne na nákup A8, získá AČR jedny z nejlepších tanků, které ve světě existují.

Tank T-72M4CZ i Zdroj fotografie: Uživatel Maulincio / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O budoucnosti českého tankového vojska zatím není definitivně rozhodnuto, ačkoliv vše napovídá, že se stane jeho budoucím základem nejnovější verze německého tanku Leopard 2. Ministerstvo obrany ČR zmínilo verzi A8, ale žádná smlouva zatím podepsána nebyla. Nahradit přitom mají tanky T-72 sovětské konstrukce, a to jak původní T-72M1, které jsou ve skaldech, tak i mnohem lepší a modernizované T-72M4CZ. Již dnes má česká armáda k dispozici 14 starších Leopardů 2A4, a i ty jsou nejspíše lepší než současné stroje v naší výzbroji.

Tanků T-72M4CZ má AČR jenom hrstku

Česká armáda má pouhých 30 tanků T-72M4CZ, které vznikly z T-72M1 vyráběných v licenci v bývalém Československu. Vojáci je dostali v letech 2003 až 2005, uvádí MilitaryToday, a ve své době se jednalo nejspíše o nejlepší modernizaci tanku T-72. Mají účinné reaktivní pancéřování DYNA zvyšující ochranu, nový motor s automatickou převodovkou, automatický hasicí systém, nové řízení palby, i balistický počítač a řadu dalších inovací.

Pancéřování Kontankt-1 na tanku T-80BV

Leopard 2A4 doplněný o sovětský reaktivní pancíř Kontakt-1 je výrazně odolnější, tank může vydržet i proti silnějším zbraním

Ačkoliv má armáda v současnosti 14krát Leopard 2A4, zůstávají modernizované tanky T-72M4CZ její hlavní tankovou zbraní, a v případě nějakého konfliktu by vojáci využili hlavně těch. Leopard 2A4 je totiž primárně určen k výcviku – jde hlavně o to, aby se čeští tankisté naučili správně používat tanky západní konstrukce. Má 4člennou osádku, uvádí ArmyRecognition, kdežto v T-72 je 3členná. Sovětské tanky tedy ještě ve výzbroji zůstanou, a jak dlouho, to bude záležet na případné budoucí (dnes neexistující) smlouvě o pořízení nových tanků.

Leopard 2 je mnohem přívětivější tank

T-72 a Leopard 2A4 jsou podobně staré tanky, oba pochází hlavně z 80. let 20. století. A přesto např. v podcastu na stránkách české armády tankisté tvrdí, že byli německými stroji příjemně překvapeni. Podle nich jsou uživatelsky mnohem přívětivější než tanky T-72, a oceňují i jejich kanon ráže 120 milimetrů, protože je schopný mimořádně přesných zásahů. Velmi si cení také možnosti relativně rychle s tanky couvat nebo se otočit na místě, což jim dává mimořádnou obratnost, ačkoliv se oproti sovětským jedná o těžší stroje.

Tanky Leopard 2A4 české armády iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Tanky Leopard 2A4 české armády

A jestli česká armáda nakonec koupí Leopardy 2A8, získá tanky ještě mnohem vyššího levelu. Oproti verzi A4 mají lepší a delší dělo s vyšší úsťovou rychlostí a přesností, uvádí ArmyRecognition, a vylepšené je i pancéřování. Ve výbavě je navíc systém aktivní ochrany a nejmodernější optika i řízení palby, ale i řada dalšího. Pokud armáda tanky získá, pravděpodobně se zbaví zbytku nemodernizovaných T-72. Lepší T-72M4CZ by pak mohly skončit ve výbavě aktivních záloh, případně budou zakonzervované v armádních skladech.

Tank T-72M1

Unikátní tank T-72M1 sovětské éry byl vyráběn i v Československu. Ani přes pokročilý věk se ale do výslužby nechystá

Leopard 2A8 přitom patří mezi absolutní světovou špičku (samozřejmě, že ho i tak lze zničit), a to po boku M1A2 Abrams nebo Challenger 2, ačkoliv existuje třeba ještě evropský tank KF51 Panther a ve vývoji jsou nástupci jako britský Challenger 3. V případě AČR však dává největší smysl právě německý stroj, který nabízí vedle svých kvalit také snadnou logistiku náhradních dílů, školení personálu apod. Sice je pravda, že třeba Polsko sází ve velkém také na americké M1 Abrams, ale německé tanky jsou významné i z pohledu podpory unijní ekonomiky.

Tank T-72M4CZ v akci

Jak rychle by měla česká armáda nakoupit nové tanky, a jde opravdu o nejlepší volbu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články