Spojené státy ohrožují své pozice v „kritických regionech“, z nichž stahují munici na pomoc Ukrajině. I tak si jsou převahou jisté

Američané mají ve světě zásoby munice pro případ vojenského střetu s dlouhodobými nepřáteli. Nyní se ale zdá, že oslabují své taktické pozice ve prospěch Ukrajiny.

Americká munice, vyprazdňování skladů i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Spotřeba munice je ve válce na Ukrajině enormní a nutí západní země doslova vyprazdňovat sklady; a to nejenom na domácí půdě, ale i ve světě. Nejkritičtější je situace u dělostřelecké munice, neboť právě dělostřelectvo se ukázalo být stěžejní. A stejně jako zásoby, ani výrobní kapacity nejsou dostatečné. Situace došla tak daleko, že Spojené státy začaly výrazně sahat do zásob i v Jižní Koreji nebo Izraeli, kde je munice uskladněna pro případ nějakého konfliktu.

Kritické regiony s hrozbou konfliktu

Zrovna v Izraeli není situace nejspíše tak kritická, protože okolní země již nepředstavují takovou hrozbu; tedy kromě Sýrie, kde působí i íránské revoluční gardy a nedávno tam došlo k útoku na americkou základu. Vedle toho se pak musí Izrael vypořádávat s palestinskými radikály. Horší je ale situace v Jižní Koreji, protože ta je teoreticky stále ve válečném stavu se svým severním sousedem. Nevyzpytatelný režim v poslední době značně zvýšil napětí raketovými testy, a mj. disponuje nesmírně početním dělostřelectvem.

Jižní Korea má ale mnohem modernější ozbrojené síly, a navíc je v zemi neustále americký kontingent 27 tisíc vojáků. Jednoznačnou převahu jí to ale nedává, protože i když má disponovat úctyhodným počtem moderních samohybných houfnice K9 Thunder, ve službě jich je pouze kolem 1 300, což na severokorejské dělostřelectvo rozhodně nestačí. V případě jakéhokoli konfliktu by ale přesto byla spotřeba munice enormní.

Houfnice M1974 Tokchon iZdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
Severokorejské houfnice M1974 Tokchon

Někteří experti soudí, že počty severokorejských děl a zásob pro ně mohou být větší než ruské. Pro představu, v době nejintenzivnějších dělostřeleckých soubojů v létě 2022 mělo ruské dělostřelectvo vypálit 60 tisíc ran za den. Jde tedy přesně o 1/5 množství, jaké mohla americká armáda poslat z jihu Korejského poloostrova na Ukrajinu; ale nutno zmínit, že Spojené státy dodávku 300 tisíc granátů nepotvrdily. Munice by totiž mohla v případném konfliktu se Severní Koreou chybět a dělostřelecké souboje tam mohou být intenzivnější než na Ukrajině.

Na americké letectvo Severokorejci nestačí

Naproti tomu se ale mohou Jihokorejci a jejich američtí spojenci opřít o naprostou převahu ve vzduchu, proti níž by nejspíše nemoderní severokorejské letectvo velice brzy padlo. Jižní Korea má i 40 letounů páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II a mnoho starších, ale výrazně lepších, letounů generace čtvrté, jako například General Dynamics F-16 Fighting Falcon, které jsou postupně modernizovány na nejnovější verzi V.

Kromě toho země intenzivně pracuje na svém vlastním letadle KAI KF-21 Boramae, jehož prototyp již překročil rychlost zvuku. Po dokončení testů a spuštění výroby jich jihokorejské letectvo dostane 120 kusů. Američané jsou si nejspíše vědomi, že síla jejich letectva může držet Severní Koreu na uzdě. Proto třeba v roce 2022 uspořádali v nedalekém Japonsku velké cvičení s hromadným startem bitevních letadel označované jako sloní pochod, což byla jasná demonstrace síly a vzkaz Severokorejcům.

Jak kritické může být vyprazdňování skladů munice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články