Spojené státy ohrožují své pozice v „kritických regionech“, z nichž stahují munici na pomoc Ukrajině. I tak si jsou převahou jisté

Američané mají ve světě zásoby munice pro případ vojenského střetu s dlouhodobými nepřáteli. Nyní se ale zdá, že oslabují své taktické pozice ve prospěch Ukrajiny.

Americká munice, vyprazdňování skladů i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Spotřeba munice je ve válce na Ukrajině enormní a nutí západní země doslova vyprazdňovat sklady; a to nejenom na domácí půdě, ale i ve světě. Nejkritičtější je situace u dělostřelecké munice, neboť právě dělostřelectvo se ukázalo být stěžejní. A stejně jako zásoby, ani výrobní kapacity nejsou dostatečné. Situace došla tak daleko, že Spojené státy začaly výrazně sahat do zásob i v Jižní Koreji nebo Izraeli, kde je munice uskladněna pro případ nějakého konfliktu.

Kritické regiony s hrozbou konfliktu

Zrovna v Izraeli není situace nejspíše tak kritická, protože okolní země již nepředstavují takovou hrozbu; tedy kromě Sýrie, kde působí i íránské revoluční gardy a nedávno tam došlo k útoku na americkou základu. Vedle toho se pak musí Izrael vypořádávat s palestinskými radikály. Horší je ale situace v Jižní Koreji, protože ta je teoreticky stále ve válečném stavu se svým severním sousedem. Nevyzpytatelný režim v poslední době značně zvýšil napětí raketovými testy, a mj. disponuje nesmírně početním dělostřelectvem.

Jižní Korea má ale mnohem modernější ozbrojené síly, a navíc je v zemi neustále americký kontingent 27 tisíc vojáků. Jednoznačnou převahu jí to ale nedává, protože i když má disponovat úctyhodným počtem moderních samohybných houfnice K9 Thunder, ve službě jich je pouze kolem 1 300, což na severokorejské dělostřelectvo rozhodně nestačí. V případě jakéhokoli konfliktu by ale přesto byla spotřeba munice enormní.

Houfnice M1974 Tokchon iZdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
Severokorejské houfnice M1974 Tokchon

Někteří experti soudí, že počty severokorejských děl a zásob pro ně mohou být větší než ruské. Pro představu, v době nejintenzivnějších dělostřeleckých soubojů v létě 2022 mělo ruské dělostřelectvo vypálit 60 tisíc ran za den. Jde tedy přesně o 1/5 množství, jaké mohla americká armáda poslat z jihu Korejského poloostrova na Ukrajinu; ale nutno zmínit, že Spojené státy dodávku 300 tisíc granátů nepotvrdily. Munice by totiž mohla v případném konfliktu se Severní Koreou chybět a dělostřelecké souboje tam mohou být intenzivnější než na Ukrajině.

Na americké letectvo Severokorejci nestačí

Naproti tomu se ale mohou Jihokorejci a jejich američtí spojenci opřít o naprostou převahu ve vzduchu, proti níž by nejspíše nemoderní severokorejské letectvo velice brzy padlo. Jižní Korea má i 40 letounů páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II a mnoho starších, ale výrazně lepších, letounů generace čtvrté, jako například General Dynamics F-16 Fighting Falcon, které jsou postupně modernizovány na nejnovější verzi V.

Kromě toho země intenzivně pracuje na svém vlastním letadle KAI KF-21 Boramae, jehož prototyp již překročil rychlost zvuku. Po dokončení testů a spuštění výroby jich jihokorejské letectvo dostane 120 kusů. Američané jsou si nejspíše vědomi, že síla jejich letectva může držet Severní Koreu na uzdě. Proto třeba v roce 2022 uspořádali v nedalekém Japonsku velké cvičení s hromadným startem bitevních letadel označované jako sloní pochod, což byla jasná demonstrace síly a vzkaz Severokorejcům.

Jak kritické může být vyprazdňování skladů munice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění