Spojené státy dále „sedí“ na syrské ropě a odmítají odejít ze země: mají v ní své zájmy, nedávný útok na její základu si vyžádal dvě oběti

Občanská válka v Sýrii trvá již 12 let a její konec je v nedohlednu. A to tím spíše, že mají v zemi své zájmy i světové mocnosti jako Spojené státy nebo Rusko.

Americká základna v Sýrii, útok dronů i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Spojených států amerických
                   

Ačkoliv už se o Sýrii v Evropě příliš nemluví a většinu zbylých zpráv zakryla válka Ukrajině, rozhodně není situace v zemi Blízkého východu klidná. Sice tam mezi jednotlivými stranami neprobíhají tak silné boje jako v minulosti, ale čas od času na sebe zaútočí nebo se střetnou. Naposledy se do světových médií dostal incident, během něhož napadly drony americkou základnu Al-Tanf na jihovýchodě země, která je důležitá pro vývoz místní ropy.

Útok na Al-Tanf v oblasti bohaté na ropu

Podle oficiálních zprávy zaútočila na základnu trojice dronů, z níž se podařilo dva sestřelit, ale poslední zranil dva bojovníky Svobodné syrské armády. Ti sídlí na základně spolu s americkými vojáky, ale nejspíše na ní slouží i jednotky z několika dalších spojeneckých zemí. Pomáhají tam s výcvikem bojovníků, ale také drží v dostatečné vzdálenosti jednotky syrské armády. Režim prezidenta Bašára Asada má o oblast zájem, protože se v ní nachází asi 80 procent zásob syrské ropy.

iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Hlídka syrských bojovníků a Američanů v oblast Al-Tanf

A právě to je nejspíše hlavní důvod, proč se v ní Američané zdržují a tak vehementně odráží útoky. Ropa je totiž již několik let vyvážena přes Irák a příjmy z jejího prodeje jsou hlavním zdrojem financování bojovníků Syrských demokratických sil (tedy dalších válečníků proti vládě tamního prezidenta Bašára al-Asada). Její příslušníci bojovali nejen proti syrskému režimu, ale hlavně proti Islámskému státu a mají zásadní zásluhy na jeho porážce. Tyto síly tvoří především syrští Kurdové a některé skupiny syrské opozice.

Sporná americká přítomnost v Sýrii

Syrská vláda tvrdí, že přítomnost Američanů na jejím území je nelegální, protože je zde bez pozvání nebo mandátu OSN. Spojené státy zase oponují, že se nejenže snaží zajistit boj proti zbytkům Islámského státu, ale jsou i protipólem ruské vojenské přítomnosti v Sýrii. Intervence Ruska a pomoc Íránu před několika lety mj. zachránila tamní režim od porážky; obě země tak mají v Sýrii své zájmy. Na severu pak působí Turecko, kde pomáhá protureckým (často islamistickým) povstalcům, ale také operuje proti Kurdům v oblasti Rojavy.

Kdo přesně napadl americkou základnu, která existuje od roku 2016, není jisté. Podezřelé jsou síly věrné syrskému režimu nebo skupiny napojené na Írán. Nejde přitom o první podobný útok, v odvetě na ten předchozí americké letectvo v srpnu 2022 bombardovalo sklady zbraní dodaných do Sýrie spřáteleným Íránem. Na základně Al-Tanf může být v současné době až tisíc amerických vojáků. Mají k dispozici i několik tanků M1A2 Abrams a bojová vozidla pěchoty Bradley.

Jak se díváte na přítomnost Američanů v Sýrii?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články