Americké houfnice M777 na ukrajinském bojišti kralují. Mají daleký dostřel a zároveň se dokáží přesně trefit

Dělostřelectvo již minimálně po několik staletí představuje sílu, která je schopna významně ovlivnit situaci na bojišti. Hlavně za situace, kdy se zlepšila jeho přesnost.

i Zdroj fotografie: Sarah Anderson / Public Domain
                   

Rozhodující silou v bojích na východě Ukrajiny je podle veškerých zpráv dělostřelectvo, ve kterém má ruská armáda velikou přesilu. Ukrajina ale od spojenců, hlavně z USA, dostala přes 100 houfnic M777, a další zbraně ovšem v mnohem nižších počtech, které by jí měly pomoci přesilu překonat. Oproti tisícům kompletů na ruské straně to zní jako velmi směšné číslo, ale co nemohou vyrovnat počtem, západní zbraně dohánějí kvalitou.

Přesné houfnice ničí ruské dělostřelce

Sociální sítě tak začala plnit videa a fotografie z nasazení M777 a zprávy o jejich úspěších. Podle nich se zdá, i když vždy je třeba dbát na to, že zprávy jsou součástí válečné propagandy a nelze je často ověřit, že ruští vojáci začali díky nim zažívat peklo. Houfnice se totiž evidentně zaměřují na postavení nepřátelského dělostřelectva a raketových systémů s cílem je oslabit, aby ulehčily vojákům v zákopech první linie. Pro ně představuje příval tisíců dělostřeleckých granátů z ruské strany velký problém.

Na sociálních sítích se tak objevilo například video, na kterém tyto zbraně zničily baterii ruských samohybných houfnic 2S3 Akacija. To je cenná kořist, protože tyto samohybné systémy ráže 152 milimetrů jsou ruskými vojsky využívány ve vysokých počtech a díky svému pásovému podvozku dokáží měnit pozici i v těžkém terénu. Není tak snadné je trefit. Zničit je měli dělostřelci 81. výsadkové brigády.

Právě na případném souboji těchto zbraní, kterých má mít Rusko ve výzbroji kolem tisícovky, lze demonstrovat výhody M777. Akacie využívá munici starší sovětské konstrukce a jejich běžný dostřel je 18,5 kilometru. S raketově poháněným střelivem 24 kilometrů. To se ale projevuje na jejich přesnosti. M777 naopak s běžným střelivem pálí do vzdálenosti 30 kilometrů a s naváděnými speciálními granáty i 40 kilometrů. S přesností na 10 metrů. Pokud zná pozici nepřítele, tak ji s velkou pravděpodobností zničí.

Americká houfnice je velmi lehká

M777 je sice tažená, ale oproti zbraním podobných ráží je velmi lehká. To umožňuje její velmi dobrou mobilitu. Vycvičená kompletní obsluha ji dokáže ke střelbě připravit za čtyři minuty a o něco rychleji sbalit, připojit za nákladní automobil a ujet. Protože je lehká, lze ji umístit i v těžkém terénu. Navíc ukrajinské armáda dostala radary na zaměřování nepřátelského dělostřelectva. Pokud ruské dělo vystřelí, radar spočítá jeho pozici a ukrajinská děla s vysokou přesností mohou nepřítele zasáhnout.

Samozřejmě pozice nepřítele lze odhalit i drony a vzhledem k tomu, že videa zničené ruské techniky jsou natočena ze vzduchu, dá se předpokládat, že drony na místě nejspíše jsou. V polovině června takto zaznamenaly zničení baterie tří raketometů BM-21 Grad u Severodoněcku. Na videu jsou vidět i výbuchy granátů dopadajících na raketomety, pozici tedy dle všeho zaměřil a palbu řídil operátor dronu. Jiné záběry mají ukazovat zničení ruských tanků, také údajně palbou M777.

Pro upřesnění třeba uvést, že velký dostřel amerických houfnic neznamená, že by byly nezranitelné. Naopak z ruské strany se objevily záběry pořízené dronem, jak jejich dělostřelectvo ničí ukrajinské síly. Na záběrech je zřetelně vidět minimálně jedna houfnice M777, která po palbě ruského dělostřelectva hoří. Plameny šlehají i z dalších cílů, pravděpodobně vozidel s municí. Kolik amerických houfnic mohlo Rusko Ukrajině zničit, ale není možné přesně zjistit.

Kolik moderních dělostřeleckých a raketových systémů by měl západ Ukrajině dodat?

Zdroj: Newsweek, Coffeeordie, EnDefence

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články