Indický Arjun Mk1A má být v mnohém na úrovni západních tanků, a již jeho předchůdce převálcoval dokonce ruský T-90

Jedná se o další krok, jak se zbavit závislosti na ruských a sovětských zbraních. A co víc, Indům se nejspíše tank opravdu povedl.

Indický tank Arjun Mk1A v písku i Zdroj fotografie: Organizace obranného výzkumu a vývoje / Creative Commons / GODL
                   

Indická armáda má jedny z nejsilnějších tankových jednotek na světě, a ačkoliv tvoří jádro jejích formací sovětské a ruské T-72 a T-90, zaměřuje se i na výrobu vlastních obrněnců. Malou část jejích jednotek tvoří domácí tanky Arjun Mk1, které se Indové rozhodli vylepšit a významně modernizované verze Arjun Mk1A budou pravděpodobně těmi nejlepšími tanky v její výzbroji. V mnoha ohledech by se dokonce měly rovnat moderním západním tankům.

Vývoj tanku Arjun byl velmi dlouhý

Indické snahy o výrobu vlastního tanku jsou opravdu dlouhé – začaly již v 80. letech 20. století a první prototyp Arjunu se objevil v roce 1984, uvádí MilitaryToday, ale do výzbroje indické armády začal přicházet až v roce 2004. Indie ho měla v sérii cvičení postavit proti T-90 ruského původu, a domácí tank ho měl jednoznačně převýšit, uvádí Wikipedia. Indie ale měla v minulých letech problémy s dodávkami náhradních dílů a mnohé Arjuny tak byly nefunkční.

Indický tank Arjun Mk1 iZdroj fotografie: uživatel Hemantphoto79 / Creative Commons / CC BY-SA
Indický tank Arjun Mk1

Modernizace Mk1A potom vlastnosti tanku ještě značně vylepšuje. Její hlavní snahou bylo zvýšit palebnou sílu, mobilitu a schopnost přežití, a vyrovnat se tak moderním západním protějškům. ArmyRecognition uvádí, že trup a věž byly sníženy, aby měl tank nižší siluetu, a také dostal možnost používat nově vyvinuté typy munice, nový zaměřovač s automatickým zaměřováním cíle, termokameru, nové laserové dálkoměry a další vylepšení.

Arjun používá izraelské střely LAHAT

Tank Arjun je vybaven dělem ráže 120 milimetrů, což je ráže srovnatelná se západními stroji, ale zdroje neuvádí, zda je schopen používat západní munici. Na rozdíl od ruských obrněnců nemá však automatické nabíjení, ale 4 členy osádky s nabíječem, která může mj. odpalovat izraelské protitankové řízené střely LAHAT s poloaktivním zaměřováním. Jejich dosah je až 8 kilometrů a průraznost 800 milimetrů RHAe, uvádí Military-History. Nechybí pak ani koaxiální kulomet, a Arjun Mk1A má dokonce dálkově ovládanou věž s kulometem ráže 12,7 milimetrů.

Indický T-90S

Kterak Indie před lety zachránila Putinovu chloubu, tank T-90: nebýt pořádného „záchranného lana“, nemusela vůbec vzniknout

Hmotnost tanku je 68,5 tun, uvádí ThePrint, což je podobné jako u nových verzí Leopardu 2 a M1 Abrams, a svědčí to o velmi silném pancéřování. To tvoří speciálně vyvinutý kompozitní pancíř Kanchan doplněný výbušným a nevýbušným reaktivním pancéřováním. Nikde ale nejsou informace, že by Indové modernizovaný tank Arjun Mk1A chtěli osadit systémem aktivní obrany, což se stává západním standardem. Dosahuje přitom rychlosti až 58 km/h, takže bude pomalejší než moderní západní tanky; pro srovnání, Leopard 2 má dle AČR rychlost 68 km/h.

Modernizovaný indický tank Arjun MK1A

Co si myslíte o indických tancích Arjun Mk1A?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články