Nahradit houfnice AS-90 v britském královském dělostřelectvu není snadné, jsou legendou. Ale německé RCH 155 to zvládnou

U moderního dělostřelectva je důležitá jeho přesnost a dosah, a AS-90 již v obou směrech zaostává. Britská armáda ji proto potřebujete nahradit.

Houfnice RCH 155 i Zdroj fotografie: KNDS
                   

Britská armáda je v současné době vyzbrojena samohybnými houfnicemi AS-90 na pásovém podvozku, které patřily ve své době mezi vynikající zbraně, ale v současnosti již mají velice krátkou hlaveň a tedy malý dosah. Země tak musí dělostřelectvo zásadním způsobem obměnit, pakliže chce, aby opět bylo na světové špičce. Řešením by mohla být německá samohybná houfnice RCH 155, která dokáže jako první na světě střílet i za jízdy.

RCH 155 má dlouhou hlaveň a tím i větší dosah

Britské dělostřelectvo je – podobně jako ostatní dělostřelectva armád Severoatlantické aliance – zaměřeno na zbraně ráže 155 mm. Jeho současná houfnice AS-90 tuto ráži má, ale Wikipedia uvádí, že je její hlaveň dlouhá jenom 39 ráží, kdežto moderní houfnice v současnosti používají hlavně o délce 52 ráží, což jim dává dobrý dosah, většinou přes 40 km. Německá RCH 155 takovou hlaveň má, odvozena je z houfnice PZH2000, uvádí Army-Technology.

RCH 155 při střelbě iZdroj fotografie: KNDS
RCH 155 při střelbě

Budoucí zbraň ve výzbroji britských dělostřelců přinese nejenom výhodu dalšího dostřelu; RCH 155 se od AS-90 liší i v mnoha dalších ohledech. DsmForecastInternational uvádí, že je umístěna na podvozku obrněného kolového transportéru Boxer, což jí umožňuje se po vlastní ose bez problémů přesouvat po silnici i v terénu, a to rychlostí až 100 km/h. Dojezd má pak 700 kilometrů i přesto, že váží 39 tun. Vozidlo Boxer poskytuje také velmi solidní ochranu, známé je hlavně odolností proti minám, takže by systém neměla jen tak nějaká vyřadit.

O střelbu RCH 155 se stará automat

Výrobce RCH 155, německá společnost KNDS, na svých stránkách uvádí, že je houfnice silně automatizovaná. To znamená, že stačí k její obsluze jenom dva vojáci, neboť ani nenabíjí munici a zůstávají v kabině. Automatický nabíječ zvládne vše bez zásahu lidí a je schopen kadence až 9 ran za minutu. Dosah zbraně je při použití běžné munice 40 kilometrů, a pokud je použita munice s prodlouženým dosahem, pak dokonce 54 kilometrů. Lze používat i naváděné střelivo jako M982 Excalibur nebo Vulcano, v zásobníku je munice na 30 ran.

Německý systém RCH 155 je možnou budoucností těžkého dělostřelectva. Kombinuje několik unikátních vlastností

RCH 155 má však i další přednosti, je například jedinou houfnicí na světě schopnou přesné střelby i za jízdy, což je užitečné při obraně proti baterijní střelbě – na kolovém podvozku může velice snadno měnit pozici. Britská armáda získá v podobě této houfnice také zbraň otestovanou v reálných bojových situacích, protože jejím prvním uživatelem se stane ukrajinská armáda, a vedle ní ji má objednanou také Bundeswehr.

RCH 155 střílí za pohybu

Jak hodnotíte britskou volbu pořídit houfnice RCH 155?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články