Také Německo konečně posiluje armádu, prvním krokem jsou houfnice RCH 155, které umí jako jediné na světě střílet za jízdy

NÁZOR: Německo masivně navyšuje rozpočet na ozbrojené síly a začíná nakupovat zbraně. Třeba jeho dělostřelectvo posílí samohybná houfnice schopná střílet za jízdy.

Houfnice RCH 155 i Zdroj fotografie: KNDS
                   

I přes silnou ekonomiku dávalo Německo na své zbrojené síly jenom velmi málo peněz, což se začalo s ruskou invazí na Ukrajinu projevovat. Hlavně na po začátku války vyšlo najevo, jak je Bundeswehr – například oproti sousední polské armádě – zanedbaný, a německá vláda se konečně rozhýbala a začala do ozbrojených sil investovat. Obnova bojeschopnosti však bude trvat řadu let, je totiž potřeba systémy vybrat a vybrat, a také nabrat a vycvičit další vojáky. Jednou z prvních posil budou přitom děla, což jsou dnes velmi důležité zbraně.

Dělostřelectvo posílí houfnice RCH 155

Německé dělostřelectvo je aktuálně vybaveno kvalitními samohybnými houfnicemi PzH 2000, které jsou považovány za jedny z nejlepších na světě. Válka na Ukrajině přitom ukázala, jak moc je dělostřelectvo důležité, což není pro Bundeswehr zrovna dobrá zpráva – v současnosti má totiž disponovat pouze 134 kusy zmíněných houfnic. Rozhodl se ale koupit nové a více mobilní, než jsou ty na pásovém podvozku – výběr nakonec vyhrála houfnice RCH 155 německé společnosti KMW (Krauss-Maffei Wegmann) ze skupiny KNDS.

Houfnice RCH 155 na podvozku vozidla Boxer iZdroj fotografie: KMW / Creative Commons / CC BY
Houfnice RCH 155 na podvozku vozidla Boxer

Německá armáda chce nakoupit takových děl 168, ale portál MilIn upozornil, že je jejich cena v přepočtu asi 34 miliard korun, ovšem na nákup je k dispozici zatím jenom poloviční částka. Volba RCH 155 je přitom velice dobrá, protože jde o jedinečný systém – jeho předností je již odzkoušená schopnost střílet za jízdy, což zatím žádné sériově vyráběné dělo neumí. Splňuje pak navíc podmínku zavedeného vozidla a vysoké ochrany – zajišťuje podvozek kolového obrněného vozidla Boxer, které Bundeswehr rovněž využívá.

Houfnice dostřelí až 54 km daleko

RCH 155 používá dělovou hlaveň ráže 155 milimetrů o délce 52 ráží, takže jde o stejné dělo jaké má německá houfnice PzH 2000. Skupina KNDS na svých webových stránkách uvádí, že má dělo dosah až 54 kilometrů, a díky otočné bezpilotní věži může pálit v celém okruhu 360 stupňů. Zásoba munice pak vychází na 30 ran, a jelikož je zbraň stejná jako u staršího německého děla, jedná se o munici standardně zavedenou v zemích NATO. Pálit přitom může i přesně naváděnou jako M982 Excalibur a rychlost střelby je až 9 ran za minutu.

Houfnice RCH 155 na podvozku vozidla Boxer

Německá armáda testuje houfnici nové generace RCH 155, jako úplně první na světě zvládá střílet za jízdy

Obrněný podvozek potom poskytuje vysokou ochranu i mobilitu. Na silnici může jet houfnice RCH 155 rychlostí až 100 km/h, a dojezd má až 700 kilometrů. Váha celé zbraně je 39 tun a na její obsluhu stačí jenom dvoučlenná osádka. Do výzbroje Německa by měly vstoupit první houfnice nejspíše v roce 2026. Bundeswehr už bude v té době vědět, jaké jsou jejich schopnosti v praxi, protože Německo zaplatilo 18 kusů RCH 155 pro Ukrajinu, z nichž první dorazí někdy na začátku roku 2024, a Ukrajina je zcela určitě nasadí do války s Ruskem.

Ukázka schopností houfnice RCH 155

V čem zaspal Bundeswehr nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články