„Královská“ houfnice AS-90 je stále dostatečně výkonná, ačkoliv má i významný handicap. Bývala mohla patřit k nejlepším

Velká Británie se kdysi rozhodla pro vlastní samohybnou houfnici, která vůbec není špatná. Přesto ale její modernizaci pozastavila, načež začala zaostávat.

Houfnice AS-90 na silnici i Zdroj fotografie: Uživatel Airwolfhound / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na konci studené války potřebovala Velká Británie moderní samohybné dělostřelectvo, jímž by nahradila svá stará děla. Výsledkem bylo zkonstruování pásové samohybné houfnice s názvem AS-90, a dodnes jde o velice schopnou zbraň, ačkoliv v některých parametrech, hlavně dosahu, začíná za moderními západními děly zaostávat. Mohla se mimochodem dočkat i některých modernizací, ale z těch nakonec (nejspíše z důvodu úspor) sešlo – v opačném případě by se dnes nejspíše „královská“ AS-90 řadila mezi nejlepší západní houfnice.

Houfnic AS-90 dostala VB jenom 179

Na vývoji nové samohybné houfnice pracovala Velká Británie od poloviny 80. let 20. století, a nakonec do projektu zasáhl konec studené války, potažmo snižování výdajů na zbrojení, a tak britská armáda mezi lety 1993 a 1995 obdržela jenom 179 kusů AS-90, uvádí MilitaryToday. Jedná se o houfnici klasické konstrukce umístěné na pásovém podvozku, a mnoho jeho částí pochází z tanku Challenger 1, což zjednodušilo údržbu a logistiku.

Voják nese munici k houfnici AS-90 iZdroj fotografie: Si Longworth / Creative Commons / OGL
Voják nese munici k houfnici AS-90

Hlavní zbraní AS-90 je dělo ráže 155 milimetrů o délce hlavně 39 ráží, což je méně než u moderních západních děl o délce hlavně 52 ráží. S tou však konstruktéři rovněž experimentovali. Army-Technology uvádí, že s klasickým střelivem má systém s kratší standardní hlavní dosah 24,7 kilometrů, kdežto s asistovanými náboji až 30 kilometrů. S delší hlavní potom stoupá dosah až na 40 kilometrů. Houfnice AS-90 může využívat veškeré standardní střelivo NATO, přičemž její kadence je až 6 ran za minutu a má zásobu munice na 48 ran.

Vybavení AS-90 je na dobré úrovni

Houfnice je 9,9 metrů dlouhá a 3,4 metru široká, její hmotnost pak dosahuje 45 tun, udává ArmyRecognition. Má pětičlennou osádku, která je uvnitř chráněna ocelovým pancířem o síle až 17 mm, což ji dokáže ochránit před střelbou z ručních zbraní a střepinami. K dispozici má i systémy nočního vidění, pokročilé řízení palby, klimatizaci nebo systém pro potlačení požáru. Na obranu má pak osádka AS-90 kulomet ráže 12,7 nebo 7,62 mm.

L52 Archer, samohybná houfnice

Švédská houfnice L52 Archer je zcela výjimečná. Z místa ujede dříve, než zasáhne cíl, a významně překonává i CAESAR pro AČR

Podvozek dokáže na silnici udělit rychlost až 55 km/h a dojezd má kolem 370 kilometrů. Díky pásům je houfnice mobilní i v těžkém terénu, kde může zdolat i 2,8 metru široký příkop. Velká Británie uvažovala, že AS-90 zmodernizuje – dostat měla novou věž a dělovou hlaveň o délce 52 ráží, ale nakonec z toho sešlo. V současné době některé houfnice AS-90 nahrazují švédské FH77BW L52 Archer na kolovém podvozku, ale zase jsou mnohem rychlejší.

Střelba z houfnice AS-90

Jak hodnotíte britskou houfnici AS-90?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články